PHUKET ADASI GEZİ NOTLARI

PHUKET ADASI GEZİ NOTLARI

14 05 2017

Phuket / Tayland
Phuket'e Türkiye'den direk uçuş bulunmamakta bu yüzden Bangkok'a gidip oradan gitmek mümkün . Pattaya şehir içi ulaşımını "tuktuk" denilen küçük pikap tarzı araçlarla yapmakta... Tuktukları ledlerle çok güzel süslemişler... Fiyatı 10 Tayland bahtı karşılığında istediğiniz yerde inip binebiliyorsunuz.

Phuket adası Tayland'ın en büyük ve en turistik adasıdır. Doğal güzellikleri, gerek sualtı zenginlikleri, gerekse renkli gece hayatı ile turistleri yıllardır bir mıknatıs gibi kendine çekiyor. 2004 tsunami’sinin etkilerini neredeyse tamamen atlatmış olan adada her yaştan ve de her gelir grubundan ziyaretçiyi unutulmaz anılar bekliyor.  Dipnotta eklemek gerekirse 2004 de Tsunamiden çok etkilenen Phuket adasına en büyük yardımı Japonya yapmıştır.Her türlü desteği sağlamıştır buyüzden bu yarımadada Japon arabaları çok fazladır, çünkü devlet Japon arabaları alanlardan hiçbir şekilde vergi almıyor.. Normalde diğer araba markalarının vergileri çok fazla...

Phuket'te tsunamini etkisini her yerde görebilirsiniz çünkü bütün sahil şeridinde tsunamiyle ilgili tabelalar var. 
Adanın en güzel yeri Patong plajıdır..Burası yüzlerce bar, kulüp, disko ve kabare ile her gece sınırsız eğlenceyi barındırıyor.Daha sakin olan Kata ve Karon plajları aileler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Son derece lüks otellere sahip olan Bang Thao ve Surin plajları ise daha elit bir kesime hitap ediyorlar. Sırt çantalı gezginlerse Kamala plajını tercih ediyorlar. Bu arada Phuket adasında gel-git olayı çok fazla var.


Phuket adası Bangkok ve Pattaya'ya görü %30 daha pahalı bunun sebei turistik bir yer olmasından kaynaklı. 
Gündüzleri  yapılabilecek çok sayıda aktivite var. Dalıştan jet ski’ye, tekne turlarından parasailing’e kadar birçok aktiviteyi temiz plajlarda uygun fiyatlarla yapmak mümkün. Tüm bu turizm merkezlerine ise Sino-Portekiz koloni dönemi mimarisi ile yapılmış eski evler ve kaliteli canlı müzik barları ile dolu Phuket Town‘dan ulaşılabiliyor.

Phuket'te nüfüsün %30'u müslümandır... Bunun nedeni Malezya'ya komşu olmasıdır.
Phuket adası etrafında gezilebilecek tapınaklar, manzara noktaları, tema parkları, şelaleler ve milli parklar bulunuyor. Ayrıca yakınlardaki mercan adaları, ünlü Phang Nga Milli Parkı ve Koh Phi Phi adası gibi doğa harikalarına da tekne turları düzenleniyor. Kısacası, Phuket her kesimden ziyaretçi için benzersiz bir deneyim sunuyor.

gezginin haritası olarak bu müthiş adayı ve güzellikleri görmekten çok mutlu olduk,her zamanki gibi tavsiyemiz gezi notlarınıza ekleyin.Vizesiz yerler içinde gezilebilecek çok müthiş bir ülke ve ada. 


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com