YUNANİSTAN/XANTHI/İSKEÇE GEZİ NOTLARI

YUNANİSTAN/XANTHI/İSKEÇE GEZİ NOTLARI

06 01 2017

 

YUNANİSTAN İSKEÇE

Komotiniden günü birlik İskeçeye gitmeye karar verdik ,Gumulcineden Iskeceye gecerken belediye otobuslerini kullandik , kisi basi 5 € sadece 1 saat suruyor ve koy yollarindan gectik…
Burasida Gumulcine gibiydi etrafta cok az insan vardi. Tam sehir merkezinin ortasinda saat kulesi vardi, hemen yan tarafinda cok guzel bir kilise vardi…  Onlarin fotograflarini cektikten sonra Turk rakisi icebilecegimiz bir yer bulduk ve oturduk , hala butun mekanlar bostu onceden de dedigim gibi aksam 7 den sonra disari cikiyorlar .
Artik butun restaurantlar, kafeler dolmustu o kadar guzel bir ortam oldu ki herkes disarda ve mutlu .Iskecenin daha eglenceli oldugunu dusunuyorum… Cunku genclerin daha cogunlukta oldugu ,  gece hayatinin daha ucta yasandigi bir yer
Yemegimizi yerken birden herkesin ayaga kalktigini gorduk ve bizde saygimizdan kalktik , bando sesi gelmeye basladi ; bittikten sonra Turk garsonuna sorduk neden boyle bir sey yapiliyor diye… Her  gun 18:30 dan sonra bando takimiyla cok kucuk bir asker grubu meydandaki  bayragi indiriyorlarmis ve sabah 5 den oncede kaldiriliyormus  … Ben acikcasi cok guzel buldum , ulkelerini saygilari var  ve gercekten seviyorlar..  Ve her cumartesi  Turkiyede”ki gibi Pazar kuruluyor, cogunlugun Turk oldugu bir yerde Pazar kurulmamasi mumkun degil.

Eski ve yeni olarak iki kısım olan şehir genel olarak düzlük bir alana kurulmuş.Eski kısımda genelde Türkler oturmakta ve hemen hemen her mahallede bir cami bulunmakta.Sınırı geçtikten sonrada otobanda yol boyunca köyleri ve o köylerdeki camileri görmeniz mümkün.İskeçe Yunanistan’da Türklerin en yoğun yaşadığı bölgelerden biridir hatta her cafe ve restoranda Türke rastlamanız mümkündür.

  

İskeçe’de her sene şubat ve mart aylarında İskeçe festivali yapılmaktadır ve ülkemizdende yoğun talep görmektedir.iskeçe şehride Kavala gibi kurabiye ve kuruyemişleriyle ünlüdür bu tadları deneyebilirsiniz.İskeçe meydanı ve saat kulesinide görmeyi unutmayın derim.

İskeçe İpsala sınırdan yaklaşık bir buçuk saat toplamda 149 km uzaklıktadır.Şehirde çok sayıda cafe,taverna,restoran hatta casino bile bulunmaktadır.Şehirde her pazartesi semt pazarı kurulmaktadır bu pazarlarda yöresel lezzetleri bulabilirsiniz.

  

Fotoğrafçılıkla ilgileneler mutlaka eski İskeçeye uğramaları gerekmektedir çünkü eski yapıların ve cumbalı evlerin ,dar sokakların arasında çok güzel konular yakalayabilirler.

 

Ad Soyad : aD6xwXLclcS
Yorum : Well put, sir, well put. I'll cetniarly make note of that.

Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com