ALEKSANDROPOLİS/DEDEAĞAÇ GEZİ NOTLARI

ALEKSANDROPOLİS/DEDEAĞAÇ GEZİ NOTLARI

06 01 2017

DEDEAĞAÇ

İstanbul’dan  Tem otobanını kullanarak  İpsala üzerinden Yunanistan’a giriş yapıyoruz. Tekirdağ’dan sonra İpsala’ya varana kadar yol çok iyi değil belirtmek isterim.

Kipi sınır kapısındaki işlemlerimizi tamamlandıktan sonra Yunanistan’a hoş geldiniz tabelası sizi karşılıyor. Aile & çocuklu olarak seyahat ediyorsanız Yunan polisi çok fazla soru sormaz hatta hiç sormaz, arabanızı dahi aramaz,(genel olarak) misafirperver yaklaşımı kapıda görebilirsiniz. İpsala sınır kapısından sonra 40 km sonra Dedeağaç’a ulaşıyorsunuz 50 Bin nufuslu Sahil Şehri olan Dedeağaç , Evros ilinin en büyük şehridir . İpsala sınır kapısına uzaklığı 30 dk , İstanbuldan Dedeğaça ise 4 saatde ulaşabilirsiniz. Dedeağaç sahilinde Türkiye’den de Enezden de görülebilen Feneri ile ünlü diyebiliriz.

  

Fenerin bulunduğu bölge sahil tarafı ve iç taraflarında bir çok cafe var ,sahil tarafında uzo eşliğinde deniz ürünlerini bolca tüketebilirsiniz, buradaki önerimiz kesinlikle Nisiotiko restoran,Türkçe bilen güler yüzlü çalışanları ve mezeleri kesinlikle çok güzel. Karamelize edilmiş soğanla pişirilen kalamarı mutlaka denemelisiniz. Ayrıca ev yapımı kırmızı şarapları da çok lezzetli. Fiyatları da oldukça uygun.

  

Sahile Paralel Leof. Dimokratias Caddesi bu cadde sahilden sonra en çok vakit geçireceğiniz yer olacaktır. Dedeağaçın  kalbi olan bu cadde cafe ve barlar bakımından oldukça zengin.

Şehirdeki trafik kesinlikle çok sakin,bayanlar rahatlıkla motor kullanabiliyor ve genellikle küçük arabalar dikkat çekiyor. Sakinlik sanki burda hayatın durmuş olduğunu anımsatıyor.

Deniz tertemiz ve rahatlıkla denize girebileceğiniz plajlar sahil boyunca devam ediyor.

  

Şehirde belediye’ye ait karavan konaklama alanları da mevcut.

Üç günden az kalıyorsanız eğer Türk freeshopundan alışveriş yapamıyorsunuz.Yunan tarafında ise böyle bvir zorunluluk yok. Gümrükte et ve süt ürünleri konusunda dikkat etmeniz gerekli,bu konuda oldukça hassaslar. Ama gümrüğün çok sıkı olmadığını söyleyebilirim. Çok sıkı bir kontrol yok.


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com