ARNAVUTLUK GEZİ NOTLARI

ARNAVUTLUK GEZİ NOTLARI

06 01 2017

Tiran, Arnavutluk ülkesinin en büyük şehridir ve başkentidir. Şehrin, ortalama rakımı: 110 metredir. En yüksek noktasının rakımı ise: 1828 metredir. Şehir çoğunlukla dağlar ve tepelerle çevrilidir. Şehrin içinden: Lena nehri geçmektedir.

Şehrin nüfusu: 600 bin kişi civarındadır. Ülkenin ana geçim kaynağı ise, İtalya ülkesine giden işçilerin gönderdikleri dövizdir. Ülkede işsizlik oranı yüksek, bu yüzden çevre ülkelere çalışmaya gidiyorlarmış.

İklim derseniz: buranın ilginç bir iklimi var. Aslında kuzeye daha yakın olmasına rağmen, Balkanlardan gelen soğuk havayı kesen yüksek dağlar nedeniyle, daha ılıman bir iklim yapısı görülüyor. Şehrin hemen yanı başındaki dağların yüksekliği: 1900 metreye kadar ulaşıyor. 

Komünist rejim döneminde bulunan: 4 katlı ve 45 m. karelik yapılar harabe haline gelmiş dökülürken, son yıllarda, özellikle 1997 yılındaki iç savaş sonrasında, şehirde yüksek ve modern binalar ve apartmanlar yapılmaya başlanmıştır. Özellikle: birçok Arnavut, İtalya’ya çalışmaya gittiğinden, dönüşlerinde, İtalyan hayranlığı şehrin bütününde hissedilmektedir. Bu etki genelde mimaride de görülüyor ama aslında kaldırımdan tutun lavabolara ve hatta musluk başlıklarına kadar hemen hemen herşeyde İtalyan ürünleri kullanılmış.Bu kadar İtalyan hayranlığı varken araba konusunda Alman araçlarını tercih ediyorlar hatta ortalamaya göre dünyada en çok Mercedes in kullanıldığı  ülke.Kentin tarihinde önemli yeri olan Bizans İmparatorluğu’nun genel izleri bugün de görülebiliyor. İmparator Justinian tarafından inşa ettirilen Petrela Kalesi’nin duvarları İS 500 yılında yaptırıldı. Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılan kale Tiran’ın 15 kilometre güneybatısında, Elbasan yolundaki Farka Köprüsü’nden sonra bulunuyor. İskender Meydanı’nda Ethem Bey Camii’nin yanında yer alır. 1821-1822 yılları arasında Ethem Bey tarafından inşa edilen kule 1928’de genişletildi. Tiran’ın sembolü kuleye çıkıp fotoğraf çekebilirsiniz. 19. yüzyılda inşa edildiği bilinen Taner Köprüsü, 1999’da İşkodralı çocuklar tarafından isyan sırasında atılan kurşunların eritilmesiyle yapılan Barış Çanı kent merkezindeki diğer ziyaret noktaları.


Tiran'da diğer gezi noktaları;

Tiran’da görülmesi gereken yerler listenizin birinci sırasına Ulusal Tarih Müzesi’ni ekleyin ve buradan başlayın. Çünkü burada gördüklerini ve öğrendikleriniz, gezinizin geri kalanında gördüklerinizi anlamanızda ve anlamlandırmanızda oldukça faydalı olacak. Daha sonra rotanızı 18. yy Osmanlı miraslarından biri olan –ki ülkede Osmanlı etkisi en az diğer Balkan ülkelerinde olduğu kadar yoğun bir şekilde hissediliyor- Ethem Bey Camii ve hemen yanında bulunan Saat Kulesi’ne çevirin. Diğer görülmesi gereken yerler ise;

Skanderbeg MeydanıJustinyen (Tiran)Kalesi


 

Opera Binası

Bu bina Çinliler tarafından inşa edilmiştir. Binanın karşısında daha önceleri oldukça muhteşem bir görüntüsü olan Enver Hoca’ya ait bir heykel varmış ama bu heykel günümüzde artık yok. Ülkesini kötü bir yönetimle yöneten bu kişinin mezarının olduğu yere dahi alışveriş merkezi yapılmıştır.o kadar sevilmiyorki hiçbiryerde ne isim nede heykeli var.Ethem Bey Camisi 

Saat Kulesi 

Hacı Ethem Bey tarafından 1821 yılında inşa edilen Saat Kulesi, 90 basamaklıdır. Kentin simgesi durumunda olan kule, ziyaret edilebilir. Yüksekliği 35 metreyi bulur. Şehirde bulunan en yüksek yapıdır. İlk yapıldığı zamanlarda kulede bir çan bulunuyormuş. Daha sonra bu çan yerine Almanya’dan saat düzeni getirtilmiş. Kulenin şimdiki saat düzeni 1970 yılında Çinliler tarafından kurulmuştur.


Arnavutluk yemeklerine gelince;İtalyan hayranlığını yemek kültürlerindede görebilirsiniz çünkü her yerde pizza,makarna bulmanız mümkün ve bu yemekler tam olarak İtalyan usülü pişirilmekte.Cafelerde ise espresso ve yeşil çay ağırlıkta içilen içecekler.Ülkenin kendi yerel birası da mevcut fenada sayılmaz.Kendilerine has üçgen bir börekleri var 'byrek' adında buraya kadar gelip tatmadan dönmeyin derim.

Birde bu ülkede en çok hoşuma giden noktalardan biri bisikletçilere verilen önemdi.Ülke genelde düz olduğundan bisiklet kullanımı çok yaygın ve şehirin her tarafında bisiklet tamir noktaları var.PARA BİRİMİ:
Ülkede kullanılan para biriminin ismi: Lek. Ama: euro, birçok yerde geçerli bir para.  Havaalanında, euro bozdurabilirsiniz. Ama, şehir içinde de birçok yerde para bozdurmanızda mümkün.Şehirde birçok döviz bürosu var, ama dikkat bürolar arasındaki fiyatlar farklı, yani bozdurmadan önce, birkaç yere bakmanızı öneririm.
Bizim paramız ile düşünürseniz: 1 Tl= 65-70 Lek.
Ülkede kredi kartı kabul eden yer sayısı çok az, yanınızda nakit bulundurmanız gerekiyor.​

Arnavutluk ülkemize vize uygulamıyor yani pasaportunuzu alın ve bu güzel ülkeyi gezin derim.


 


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com