HONGKONG GEZİ NOTLARI

HONGKONG GEZİ NOTLARI

06 01 2017


Çin’de yer alan özel idari bölgelerinden biri olan Hong Kong Uzak Doğunun en gelişmiş ülkelerinden biridir.  Eskiden İngiliz yönetimi altında olması nedeniyle ve günümüzde Çin etkisi ile çoklu kültürlerin yaşandığı bir yerdir. Hong Kong Çin’in ilk özel idari bölgesidir. 1997 yılında Çin bağımsızlığına kavuşana kadar 150 yıl İngiliz Kolonisi olarak hüküm sürmüştür. Bu nedenle şehrin birçok öğesinde İngiliz etkisi görülmektedir.Finans, iş ve turizm sektöründe dünya liderleri arasında olan bu şehir, ithalat ve ihracat konusunda da dünyada adından bahsedilen yerlerden biridir. Dünyanın en önemli liman kentlerinden olan Hong Kong, mimarisi, dağlık kesimi, bulutlu havası ile yılın her döneminde turist çeken bir şehirdir. Kapitalizm ile Çin geleneklerini birleştirdiği için bazıları tarafından eleştirilse de Çin’in en güzel ve en ünlü şehirlerinden olma özelliğini korumaktadır. Güney Çin’de yer alan bu şehir 1100 metre karelik bir alan kaplamaktadır. Adalardan oluşan bu şehirde 260 kadar ada mevcuttur ve çoğunda yerleşim vardır.
Ülke içerisinde yaşanan göçler sonucunda Kowloon ve Hong Kong daha da kalabalık hale gelmiştir. Bu nedenle bu yerleri iki ayrı koloni olarak ayırmak mümkün olmamıştır. Son olarak 1997 yılında Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk özel idari bölgesi olmuştur. Bu yönetim şekli ile hem şehre göç kontrol altına alınmıştır hem de Çin’de uygulanan sansür, kısıtlama gibi konularda kendi uygulamalarına izin verilmiştir. Bu uygulama ile Hong Kong hem Çin ruhunu hem de kendine özgü özellikleri yansıtmaktadır. Onu farklı kılan belki de bu durumdur. 1997 yılında meydana gelen bu değişiklikten sonra Hong Kong’da uygulama ve yaşayış tarzı olarak köklü değişiklikler meydana gelmemiştir. Bununla birlikte Hong Kong tarihi boyunca kentin ruhu korunmuştur. Şehrin yapısı ve imkanları kullanılarak kent bir liman ve ticaret merkezi haline getirilmiştir. Günümüzde sadece Asya’nın değil tüm dünyanın en önemli kentlerinden biridir.
Hong Kong gezilecek yerler konusunda Asya’nın en zengin ve güzel yerlerinden biridir. 
Hong Kong’a girişlerde Türklerden vize istenmiyor. Bu yüzden yıllarca batı etkisinde kaldıktan sonra tekrar özüne dönen şehrin doğu batı sentezini yerinde görmek için vize ile uğraşmanıza gerek yok.  
 
Victoria Zirvesi 554 metre yüksekliği ile Hong Kong’un en yüksek noktası olan ve şehrin en çok ziyaretçi çeken noktalarından biridir. Her yıl yaklaşık 7 milyon kişi tarafından ziyaret edilen tepe üzerinden Hong Kong manzarası gece, gündüz ayrı güzeldir. Bölgeye ünlü  Tramvay ile ulaşabilirsiniz. 1888 yılında hizmete açılan tramvay halen kullanılmaktadır. Tepede bulunan en çok ziyaretçi alan noktalardan biri Peak Tower (Tepe Kulesi)’dir. Peak Tower şehirdeki en sıra dışı binadır ve Hong Kong’un sembollerindendir. “Wok” şeklindeki bina 396 metre yüksekliğindedir. Farklı katlarda yer alan teraslardan şehrin manzarası bir harikadır. Peak Tower’ın ikinci katında Madame Tussauds Hong Kong yer almaktadır.


 
 
Şehirdeki en eski tapınak olan Man Mo Tapınağı şehrin en otantik yerlerinden biridir. Tapınakta iki tane figür kutsallaştırılmaktadır. Bu figürler Edebiyat Tanrısı ve Savaş Tanrısı’dır. Tapınak, 1848 yılında Hong Kong İngiliz kolonisiyken Taoistler tarafından inşa edilmiştir. Edebiyat Tanrısı olarak bilinen Man Cheong MÖ 287 yılında doğmuştur. Tapınakta kutsanan diğer tanrı ise MÖ 160 yılında dünyaya gelmiştir. Yoğun tütsü kokusu bulunan yer şehrin en ilginç ve dikkat çekici yerleri arasında yer alıyor.


 
Kowloon Yarımadası’nda yer alan Nathan Caddesi ,Hong Kong’un en önemli ve hareketli caddelerinden biriymiş.  Altın Mil adıyla da bilinen cadde bölgenin en eski caddesi olma özelliğine de sahip. Günümüzde neon ışıkları ve mağazaların zenginleştirdiği yerde alışveriş yapılabilecek mağazaların yanı sıra birçok kafe ve restoranı da bulabilirsiniz.
 

 
Ladies Market Tung Choi Caddesinde bulunan şehrin ünlü sokak pazardır. Yaklaşık 1 kilometrelik bir alanı kaplayan pazarda kıyafetten, takıya, hediyelik eşyaya birçok ürün seçeneği bulunabilirsiniz. Kadınlar Pazarı adını bütün yaştaki kadınlara hitap eden kıyafet ve takı seçeneklerinden almaktadır. Pazarda takı ve kıyafet dışında ev eşyası, çanta, CD, kozmetik ürünleri gibi seçenekler de mevcuttur. Pazar içerisinde iki ana kısım bulunmaktadır. Sokak tezgahlarının olduğu yer ilk kısımdır. Büyük bir kısmı sadece yayalara açıktır. Bu kısımda genellikle daha uygun fiyatlı ve pazarlığa açık ürünler satılmaktadır. Ladies Market’ın en önemli ikinci kısmı mağazaların olduğu kısımdır. Çeşitli ürünlerin satışa sunulduğu mağazalarda fiyatlar biraz daha fazladır. Kıyafet, ayakkabı, çanta gibi ürün çeşitleri bu kısımda daha zengindir. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta ünlü markaların etiketlerini taşıyan ürünlerin sahte olup olmadığıdır. Alışveriş yaparken özellikle pazarlık yapmaya büyük özen gösterin, ilk teklif edilen fiyatın dörte birine alışverişi tamamlamanız mümkün olduğunu unutmayın. 
şehrin bir diğer ünlü dini yapısı Budist manastırı olan Po Lin Manastırıdır . Dünyanın en büyük Buda heykellerinden Tian Tan Buddha burada bulunuyor. 1906 yılında 3 tane keşiş tarafından kurulan manastır günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır. Bu manastır ayrıca tahta bilezik yapımı ve satışı ile de ünlüdür.


 
1993 yılında tamamlanan büyük buda heykeli, Tian Tan Buddha  Po Lin Manastırı’nda bulunmaktadır. 10.00 – 17.45 arasında ziyarete açık olan dünyanın en büyük bronz buda heykelini ziyaret edebilirsiniz.
 
Kowloon Park İngiliz askeri bölgesi olarak kullanılan bir alan üstüne 1970 yılında kurulmuştur. Her yıl milyonlarca ziyaretçi tarafından ziyaret edilen parkta yürüyüş parkurlar dışında birçok alan bulunuyor..
 

 
 
 
Temple Street Gece Pazarı sokak pazarları ile ünlü olan Hong Kong’daki ünlü noktalardan biri olan bu Pazar öğleden sonra 14.00 gibi kurulmaya başlıyor. Her yerde olduğu gibi burada da ilk teklif edilen fiyatın dörtte birini teklif ederek pazarlığa başlamanızda fayda var.
 
Disneyland Lantau Adası’nda yer alan park dünyanın en küçük ama en yeni Disneyland tema parkıdır. Tüm Disneyland’larda olduğu gibi bu park da belli bölümlere ayrılmıştır. Bunlar Ana cadde ABD , Macera Dünyası,Fantastik Dünya ve  Yarının Dünyası dır.
Ocean Park  Disneyland’dan önce kurulmuş ve daha çok ziyaretçiye sahip olan bir eğlence merkezidir. günümüzde dünyada en çok ziyaret edilen ilk 15 park içerisindedir. Park içerisindeki aktivitelerin çoğu hayvan temalıdır. Roller Coaster ile heyecanın doruklarındayken parktan okyanusun harika manzarasını görebilirsiniz. Ocean Park birkaç temanın birleşiminden oluşmaktadır. Marin park, lunapark, hayvan laboratuvarı ve hayvanat bahçesi gibi temaların birleşimi parkta görülebilir.
Wong Tai Sin Tapınağı 1921 yılında inşaa edilmiştir.  Şehirde nikah hizmetleri sunan tek yerdir. Tapınak, falcıları ile ünlüdür. Tapınak çerçevesinde Budizm, Konfüçyizm ve Taoizm inançları birleştirilmiş durumdadır.


 
 
Madame Tussauds Müzesi dünyaca ünlü balmumu müzesi olan Madame Tussauds’ Müzelerinin Hong Kong’da yer alan şubesidir. Victoria Tepesi’ndeki Peak Tower’da bulunan müze içinde 100’den fazla bal mumu heykel sergilenmektedir.
 
Yeşimtaşı Pazarı (Jade Market), Hong Kong’da yer alan bir diğer ünlü sokak pazarıdır. Pazarda yeşim taşından yapılmış birçok ürün satın alabilirsiniz. Özellikle bayan gezginler bu pazarda kendilerine çok güzel aksesuarlar bulabilir. Pazarlık yapmadan hiçbir şey satın almayın.
 
 
Sky100 360 derecelik panoramik bir gözlem seçeneği sunan ve Uluslararası Ticaret Merkezi’nin 100. katında bulunan bir gözlem yeridir. 2011 yılında açılan Sky100, 393 metre yüksekliği ile Hong Kong’un en yüksek gözlem noktasıdır. Gözlem terasına yüksek hızdaki asansörler ile ulaşabilirsiniz. 100 katı 60 saniyede çıkmak mümkündür. Gözlem terasında yüksek teknolojik özelliklere sahip teleskoplar bulunmaktadır ve buradan tüm Kowloon Yarımadası görülmektedir. Buradan şehri en açık haliyle görebilirsiniz. Eğer hava açıksa Tai Mo Shan bile görülebilir.


 
Hong Kong Uzay Müzesi şehirdeki en önemli müzeler arasında yer alıyor. Astronomi ve uzay temalı müze 1980 yılında ziyarete açılmıştır. 8000 metre kare üstüne kurulu olan müzede büyük küçük her yaştan gezgin eğlenceli vakit geçirebilir.


 
 
 
Cat Street, Hong Kong’un önemli caddelerinden olan Hollywood Road’ın yanında bulunuyor. Geçmişte genellikle çalıntı eşyaların satıldığı yer olarak bilinen sokak günümüzde daha çok antikacı dükkanlarının bulunduğu ve turistlerin uğrak yeri olan bir mekandır.
 
 

 


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com