AZERBAYCAN/BAKÜ GEZİ NOTLARI

AZERBAYCAN/BAKÜ GEZİ NOTLARI

06 01 2017

Azerbaycan Bakü gezimizi aslında çok önceden planlamıştık ama bu güne kısmetmiş.Bakü’ye İstanbul’dan gelecek olanlar için her iki havalimanından uçuş bulunmakta ama Sabiha Gökçen Havalimanını tercih ederseniz 200-300 tl ucuza uçarsınız.Sabiha Gökçen havalimanı otoparkını kullanacaksanız ve eğer 4 gün ve üzeri aracınız kalacaksa mutlaka otoparka bildirin ona göre uygun tarife ayarlıyorlar bilginize:)Bizde gezginin haritası olarak Sabiha Gökçen havalimanından uçtuk ve yaklaşık 3 saatlik bir uçuşun ardından Bakü haydar Aliyev Havalimanına ulaştık.Azerbaycan Türk vatandaşlarına vize uygulamakta ancak bu vizeyi havalimanında 10 Amerikan doları karşılığında alabiliyorsunuz,vize istek formunu doldurup 2 adet resimle yetkililere pasaportunuzu veriyorsunuz sıraya göre ortalama 30 dakika içinde vizenizi veriyorlar.Vize almanın birde kolay yolu var o da vize bölümünde yanınıza gelen memurlara 20 Amerikan doları veriyorsunuz hiçbir bekleme yapmadan onlar sizin adınıza evrakları dolduruyor ve pasaportunuz size getiriyorlar yani rüşvet daha ülkeye girerken başlıyor:)Vizeyi aldıktan sonra pasaport polisine gidiyorsunuz ve işlemleriniz bitiyor sadece çıkışta el bagajlarınız kontrol ediliyor.Azerbaycan’da dil problemi yok tabiiki Türk vatandaşları için.Bu sene 2015 Bakü olimpiyatları Azerbaycan’da yapıldığındanek havalimanı inşa edilmiş ve gerçekten güzel olmuş eski havalimanı ise iç hat uçuşlarında yine kullanılmakta.Resimdeki eski havalimanı oda çok görkemli.Azerbaycan para birimi Manat ortalama dolar ile eşdeğer yani ülke pahalı ,havalimanından merkeze taksi ile yaklaşık 20 dk lık bir yolculuk yapıyorsunuz ve bunun karşılığında ortalama 16 manat veriyorsunuz buda yaklaşık 46 tl yapıyor.Taksi ile seyahat ederken bazı caddelerde beyaz paravanlar göreceksiniz buda olimpiyatlar burada yapıldığından gecekondular görünmesin diye veya kötü görüntüleri ortadan kaldırmak için yapılmış setler:)20  Dk lık bir yolculuk sonrası merkeze ulaşıyoruz ve konaklayacağım eve gidiyoruz.Burada eski evler rus döneminde kalma olduğu için blok şeklinde ve hepsi avlu lu.Bakü’de en popüler yerler sahil kısmı çünkü Hazar denizi şehre çok ayrı hava katmış gece geç saatlerde bile insanlar sahilde geziyor dolaşıyor. sahilde surların arasında İçeriseher adındaki alanda hediyelik eşyalar satılmakta. Şehir genel olarak tarihe önem veriyor. Eski surlar ve binalar koruma altında.

        

Targova meydanı İstanbul’un İstiklal caddesi gibi bir çok ünlü markanın bulunduğu hareketli caddelerden biri.

  


Bakü’ye gelmişken Kız kulesini görmezseniz olmaz. 27 metre uzunluğundaki bu kule deniz kıyısında bulunmaktadır.

  

Nadir bulunan ve soyu tükenmekte olan bir çok canlıyı Bakü Hayvanat Bahçesinde görebilirsiniz.

Bakü’de bulunan Alev Kuleleri şehrin görselliğine büyük bir etki katmaktadır. 3 binadan oluşan bu kuleler oldukça renklidirler. 190 metre uzunluğunda olan bu kuleleri mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

  

guiness rekorlar kitabına girmiş olan en uzun direkli devlet Bayrağı Azerbaycan bayrağıdır. bu bayrağı bayrak meydanında görebilirsiniz

2012 Eurovision Şarkı yarışmasının yapıldığı Bakü Kristal salonu çok fonksiyonlu kapalı bir arenadır.  adının hakkını verecek şekilde ışıltılı ve görkemli olan bu arena yaklaşık 25000 kişiliktir.

genel olarak Azerbaycan güvenli bir şehir. 24 saat olan süpermarketler çevrede oldukça fazla. taksileri bir telefonla kapınıza kadar çağırabilirsiniz. ama araç kullanımı konusunda oldukça dikkatsizler. alkol fiyatları genel olarak ucuz.  mc donalds,kentucky ve mado gibi bildiğimiz yiyecek markaları cevrede mevcut.Sabahları ise genelde mektup şeklinde kendilerine has bir börek yiyorlar.


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com