ÇİN/SHENZHEN GEZİ NOTLARI

ÇİN/SHENZHEN GEZİ NOTLARI

06 01 2017

ÇİN/ SHENZHEN
Shenzhen Çin'in en kalabalık üçüncü şehridir.Yaklaşık 14 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık kenti arasında yer almaktadır. Shenzhene en kolay Hong Kong'dan geçebilirsiniz. Shenzheni anlatmak gerekirse bu şehir kendi içinde 10 bölgeye ayrılmıştır. Yalnız konaklamak için Luohu ve Futian bölgesi en ideal olanlar. Çünkü burada turistler için oteller, avmler ve gece hayatı daha yaygın.Futian bölgesinde Central Walk AVM ve COCO Park avm olmanın çok ötesinde .Çünkü içerisinde restoranlar sıralı ve barlar caddesi de var. Kesinlikle zaman geçirmenizi tavsiye ediyoruz.
Hem iş hem turistik amaçlı gittiğim Çin de elektronik merkezi olan Shenzhen’de kaldım. Burası elektronik meraklılarının kesinlikle çıldıracağı bir nokta. Elektronik ürünler için en doğru yer ise  Huaqiangbeidir. Yine bu bölgede Fu Ming  ticcaret merkezine uğramayı unutmayın çünkü burada ünlü markaların kadın-erkek giyimi , ayakkabı, çanta gibi bir çok ürünü çok uyguna alabailirsiniz.Çok fazla çeşit var ve bazı ürünler inanılmaz ucuz. Bu ülke için de otel rezervasyonunu gitmeden önce booking.com dan yaptım.Merkezde dört yıldızlı bir otelde 40 dolar gibiydi. Otel oldukça temiz ve güzeldi. En çok zorluk çektiğim nokta sadece kendi dillerini konuşuyor olmalarıydı. Burada hayat bitmiyor desem doğru olur, çok geç saatlere kadar insanlar dışarıdalar ve belli bir saatten sonra işportacılar heryeri kaplıyor. 
Mangalda balık,patlıcan ve et kızartmaları tezgahlarda satılıyor. Yemek konusu her ne kadar sıkıntı olsada bir şeklide çözülüyor.Midesi hassas olanlar yanlarında mutlaka kahvaltılık götürsünler ya da uygur türklerinin yaptığı yemeklerden seçip yiyebilirler. Shenzhende birkaç adet Türk lokantası da mevcut. Çarşıda bir çok tropikal meyvenin yanı sıra çok çeşitli deniz ürünleride satılıyor.Mimarisi gelişmiş olan bu şehir ilk bakışta çok temiz gibi, görünsede ara sokaklar oldukça bakımsız ve pis. Motorsiklet kullanımı bu şehirde çok yaygın.
Bu şehirde iki türlü taksi var. Bunlardan illki normal sarı taksiler iken, diğer grup kırmızı renkli taksilerden oluşur. Kırmızı taksilerde 20 Yuan gibi bir fiyat farkı söz konusudur.
Shenzhen oldukça güvenli bir şehir olarak görülebilir. Kapkaç, hırsızlık gibi suçlar çok yaşanmaz.
Otelin kartını yanınızda mutlaka bulundurun.Kaybolduğunuz durumda taksiciye kartı göstermeniz yeterli olacaktır.Ülke çok pahalı olmamakla birlikte çok ucuzda sayılmaz.En önemli özelliklerinden olan çay,her iki dükkanda bir karşınıza çıkıyor. Çok küçük fincanlarda içilen bu çayın el yapımı tezgahları görülmeye değer. 
Shenzhen'de miniaturk gibi Window of the World gibi bir yer var burası görülmeye değer bir yer.Dünyanın her  köşesinde simgelenmiş yerlerin maketleri var.
Gezilecek yerler arasında Lu Hou bölgesinde yer alan Shenzhenin en yüksek noktası olan Wutong Dağı mevcut... 
Bu arada Shenzen'de çok sayıda tema park bulunmakta , en çok ziyaret edilenler Çin'in farklı kültürünü konu alan Splendid China ve Çin'deki farklı etnik gruplarını tanıtan China Folk Culture Villages yer alıyor . 
Shenzhende denize girmek isterseniz De Meisha ve Xiao Meisha kumsallarıda var. Bu kumsalların bir tarafı tamamen ormanlarla kaplı , ister güneşlenir ister denize girebilirsiniz. Burasıda ne yazıkki Çin'in her gölgesi gibi kalabalık.
Shenzhen'de gezmek isterseniz Safari Park'da mevcut. İçinde Bengal kaplanından flamingoya kadar çok çeşit var. Burası diğer bölgelerle kıyaslayacak olursak daha sakin bir yer.  Xili gölüde buranın hemen arkasında sakin bir yer.
Shenzhen'de çok güzel ve büyük bir akvaryumda mevcut , ismi Xiaomeisha Sea World  olarak geçiyor. 6000'in üzerinde 500 farklı tür su altı canlısı mevcut. 1998'de açılmış ve bugüne kadar milyonlarca ziyaretçi ağırlamış.
Shenzen , Çin'in en yeşil şehri olarak bilinmekte.Bu nedende dolayı bu şehirde bir çok doğal park mevcut. Bunlardan en ünlüsü Lianhua Mountain Park'tır. Parkın tepesine doğru 20 dakika kadar yürüdüğünüzde kocaman  bir bronz heykel görürsünüz .
Shenzen 3 güne sığdıramazsınız, rahat dolaşmak için min 5 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü her güne sığdırabileceğiniz tema park mevcut.


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com