KAZAKİSTAN/TARAZ GEZİ NOTLARI

KAZAKİSTAN/TARAZ GEZİ NOTLARI

06 01 2017

Kazakistan-Taraz

Sabiha Gökçen havaalanından eski Rus kargo uçağı ile maceralı bir yolculuk sonunda Kazakistan’a ulaştım.

  

Taraz Havalimanı’na indikten sonra Kırgızistan’a geçmeden Şehr-i biraz dolaştım.

Taraz Kazakistan’ın ikinci büyük şehri,Kazakistan,Özbekistan ve Kırgızistan’ın sınırında bulunuyor. Yaşam Tarzı bakımından modern bir şehir. Nüfusu kazaklar,Ruslar ve az Sayıda Türkler oluşturuyor.

Taraz, iki bin yıllık geçmişi ile pek çok tarihi güzellik barındırmaktadır. Bunlardan en önemlilerinin başında Ayşe Bibi Türbesi gelmektedir. Özellikle Ayşe Bibi türbesinin muazzam bahçesi, görenleri büyüleyecek niteliktedir. Şehirde yer alan Kültür Tarih ve Arkeoloji Müzesi ise nadir eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin modern silueti ve geniş sokakları ise şehir merkezinde gezmek için fırsatlar yaratmaktadır.

Kırgızistan Dönüşü tekrar Kazakistan’a uğradım. Sınırı yürüyerek geçtim,sınır Geçişi rahattı, sınır askerleri sıcak kanlıydı. Türkçe’yi biliyorlardı çünkü bi Çorba parası istediler :))

Sınırın hemen yanında küçük bir Köye misafir oldum. Votka ve mantı ikram ettiler. Yemeğimizi yedikten sonra tekrar şehir merkezine döndük. Şehir merkezinde bir cafe de Uçuş saatine kadar takıldıktan sonra, tekrar kargo uçağı ile geri döndüm.

Ad Soyad : iTlOpZs9aL
Yorum : You're the one with the brains here. I'm wactihng for your posts.

Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com