KIRGIZİSTAN/BİŞKEK GEZİ NOTLARI

KIRGIZİSTAN/BİŞKEK GEZİ NOTLARI

06 01 2017

KIRGIZİSTAN/BİŞKEK

Asyada küçük ama bir o kadar da sıcak bir ülke Kırgızistan. Bahar ayları gezilecek en güzel zamanlar bence. Başkenti olan Bişkek e doğru yola çıktıktan sonra yaklaşık 4-4,5 saat sonra oradaydım. Kırgizistan türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biri. Pasaport geçişi de oldukça kolaydı ve pasaport polisleri Türkçeyi iyi biliyorlardı. Havalimanı şehir merkezine yaklaşık yarım saatlik mesafede ( taksi ile). Havalimanında işlemlerimi hallettikten sonra konaklayacağım otele doğru yola çıktım. İlk gece Akkeme otelde kaldım, dört yıldızlı olan bu otel oldukça temiz ve güzeldi. Tek kusuru çok pahalı oluşuydu, 1 gece için 220 usd para ödedim. Genel olarak oteller çok pahalı, gelmeden mutlaka booking.com dan araştırın ve türkiyeden rezervasyon yaparak gelin.

Ertesi gün otelden ayrıldım ve bir tanıdığımın ayarladığı eve yerleştim. Bişkek küçük bir şehir olmasına rağmen aranan herşey bulunabilir. Çok güzel restoran ve cafeler bulabilirsiniz. Benim kaldığım evin yanında vefa store adında bir avm vardı.


Türkler yaptırmış diye duydum. Gezilebilecek çok güzel meydanlar var. Bazı restoranlarda canlı müzik yapılıyor ve mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Ülke genel olarak çok ucuz, bütün yerel tadları deneyin. 

Tsum adında şehir içinde büyük bir han var. İçinde her türlü elektronik malzemeleri bulabilirsiniz. Çin e yakınlığı nedeni ile çin ürünleride bu markette bolca mevcut.

Ülkede National Historical Museum var.Bu müzede sovyet dönemi ve Kırgızistan'a ait eserleri görebilirsiniz.

  

Birkaç gün şehri gezdikten sonra Türkiye’den tanıdığım bir arkadaşıma misafir oldum. Güzel, yöresel ve çok lezzetli yemekleri orda yemiş oldum.

Yeme İçme
 
Kırgızistan yemek kültüründe ekmek,pilav ve patates ve erişte bulumaktadır.Halk yemeklerinde sıklıkla sığır eti yada koyun eti kullanmaktadır ama at etide tüketiliyor.Milli yemekleri beşparmak adında bir yemek.Bu yemekler eski sovyet zamanının popüler yemekleri arasındadır.Diğer bir geleneksel yemek de samsa'dir ama samsa daha çok aparetif olarak tüketiliyor,öğlen yemeklerinin ünlü yemeği sığır yada piliç etinin kızarmış soğanla harmanlanması sonucu fırınlanmış yufka ile birlikte servis edilmektedir.Kent merkezinde birçok farklı restoran yer almaktadır.(Samsa'yı ülkemizde yemek isterseniz İstanbul Aksaray daki kırgız lokantalarında bulabilirsiniz.)

  

Kırgızistan'da gece hayatıda çok renkli sebebi ise nüfusun genç olması bence.Ayrıca ülkede öğrenci nufusuda çok fazla.Ülkede hem orta asya hemde rus kültürünün izlerini görebilirsiniz.

 

Kırgızıstanda doğa sporları için oldukça fazla alternatifler var. Etrafının çok dağlık olması nedeni ile trekingçiler,kampçılar ve dağcılar gezi listelerine mutlaka bu bölgeyi eklemeliler. Buraya gelip ıssık gölünü görmeden dönmeyin derim.

Genel olarak kırgız halkı sıcakkanlı ve samimiler. Geç saatlerde bile dışarıda rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Başkent olan Bişkek te çok güzel bir binada Türk konsolosluğu bulunmaktadır.


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com