SIRBİSTAN GEZİ NOTLARI

SIRBİSTAN GEZİ NOTLARI

06 01 2017

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biri olan Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’ı geziyoruz.Belgrad ile ilgili olan tek fikrim çok tarihi bir yer olmasıdiğer gezi notlarını incelediğimde olumsuz birşey görmedim ama gezip kendim görüp yorumlamam lazım:)))

Thy’nin 7:55 uçağı ile 1 saat 20 dakikalık uçuşundan sonra Tesla havalimanına ulaştık.Burada dikkatimi çeken ilk şey uçaktan iner inmez polislerin pasaport kontrolü ve dahası pasaportunuzda vize yoksa ufak bir sorgudan geçiyorsunuz ama mantıklı cevaplardan sonra tabiiki serbestsiniz yanımdaki arkadasımın pasaportu boş olduğundan ufak bir sıkıntı yaşadı sorulan sorular neden geldin, paran ve KREDI kartın varmı ve firma kartviziti sordu pasaportu boş olanlar bunlara dikkat etsinler derim.Havalimanından şehir merkezine servisler var takribi 300 dinara 20 dk da ulasıyorsunuz yok ben taksiyle giderim diyorsanız 1600 dinar tutuyor kesinlikle pazarlık yapın.

Belgrad şehri genel anlamda ikiye ayrılmış eski ve yeni Belgrad olarak benim tavsiyem eski belgradda kalın çünkü burda heryer yürüme mesafesinde ve heryer görülmeye değer.Ben otel slavijada kaldım ve gecelik 15 EURO ödedim kahvaltı dahil çok lüks olmasada fiyat kalite olarak gayet iyiydi.

Belgrad şehrinde bulunan Belgrad kalesi yarımadaya kurulu olduğundan şehri korumak için inşaa edilmiştir. Bu şehir pek çok imparatorluklara ve milletlere ev sahipliği yaptığından hepsinden etkilenerek günümüze kadar gelmiştir. Belgrad kalesi çok geniş bir alana kurulu olan Kalemegdan Parkının içindedir ayrıca bu parkın içinde hayvanat bahçeside bulunmaktadır. Özellikle gün batımı saatlerinde ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca bu şehirde Sokullu Mehmet Çeşmesi, İstanbul Kapija , Zindan Kapija giibbi Osmanlı döneminden kalma bir çok şeyle karşılaşabilirsiniz.


Knez Mihailova Caddesini  İstiklal caddesine benzetebiliriz.  Çok çeşitli markalar, yemek yiyebileceğiniz çeşitli mekanlar, yerel eşyalar satan dükkanlar ve bir çok çeşmenin bulunduğu bu cadde trafiğe de kapalı olduğundan rahatlıkla gezip alışveriş yapabileceğiniz bir noktadır. Ayrıca bir çok sokak müzisyenine rastlayabilirsiniz. Ortasında ata binen Prens Mihailo Heykeli vardır ve önemli buluşma noktalarından biridir.

Skadarlija mahallesi ve de içinde bulunan Skadarska Sokağında bir çok sayıda yerel yemekler yapan dükkanlara rastlayabilirsiniz. Kumkapıyı andıran geleneksel bir havaya sahip olan bu sokakta köfte yemekleri, ev yapımı sosis, kızarmış mısır ekmeğini ve sırp salatası ve kaymağını mutlaka denemelisiniz.


Tesla müzesini görmediyseniz Belgrad geziniz eksik kalmıştır.

Tesla müzesi Hafta içi 10:00-17:00 arası hafta sonları 10:00-13.00 arası ziyaretçilere açık. Yürüme mesafesiyle Belgrad şehir merkezine 10 dakika uzaklıktadır. Giriş 500 Dinar (4 EURO) civarıdır. Verdiğiniz paraya kesinlikle değecek ve mutlaka yeni şeyler öğrenip ayrılacağınız bir müze olacaktır.


Ampul dendiğinde hernekadar aklımıza Edison gelsede aslında Teslanın’da günümüzde kullandığımız bir çok elektrikli eşyada payı vardır.

Aslında üzerinde çalıştığı radyo frekansı gibi elektiriği heryerde bedava kullanmamızı sağlayacak bir buluştu. Her nekadar bunu tamamlayamamış olsa da  yaptığı buluşlar bugünün modern dünyasını şekillendirmiştir.

Genel olarak Sırbistan tarihi ,samimi insanları ve parkları için ziyaret edilebilir. Ama bahsedildiği gibi bir gece hayatı yoktur.( Türkiye ile kıyas ediliyorsa)  çoğu gece klupleri nehir etrafına kurulmuş sıradan eğlence mekanlarıdır. Yaşam anlamında herkesin mutlu olduğu bir ülke görünümündedir. Fiyatlar anlamında hemen hemen ülkemize yakın dır. Şehrin çok güvenli ve temiz olduğu ilk anda göze çarpmaktadır.Vizesiz yerler arasında bulunan bu ülkeyi gezi notlarınıza alın derim.Bizde bu güzel ülkeyi dünya gezileri mize eklediğimiz için ayrıca mutluyuz.Haftasonu yurtdışı planları olanlara tavsiyedir.

Ad Soyad : İhsan KARAYEL
Yorum : bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ......güzel deneyimlerinizin devamını dilerim...

Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com