BULGARİSTAN SOFYA/BANSKO GEZİ NOTLARI

BULGARİSTAN SOFYA/BANSKO GEZİ NOTLARI

06 01 2017

Bu hafta sonu ilk defa gideceğim Bulgaristan gezimde ilk gözüme çarpan, heryerin otoban gibi görünmesine rağmen çok kısa otoban yolculuğundan sonra köy yollarından gitmemiz oldu. Bulgaristan’a doğru yolculuğumuz, İstanbul Edirne otobanını takiben Kapıkule sınır kapısına ulaşmamız ile başladı. Türk gümrüğünü geçtikten sonra Bulgar gümrüğüne ulaştık. Gümrükte sözüm ona aracımızın altını ilaçladılar (bir iki fıs fıs) ve 3€ araç dezenfektan parası aldılar. Gümrük polisi aracımızı itina ile aradıktan sonra başkent olan Sofya’ya yolculuğumuz başladı.


SINIR TARAFINDA HAVA SICAKLIĞI 5 DERECELERDE OLMASINA RAĞMEN SOFYA’YA DOĞRU İLERLEDİKÇE KAR VE SOĞUK KENDİNİ İYİCE GÖSTERDİ.YUKARIDA DEDİĞİM GİBİ ÇOK AZ OTOBAN KULLANDIK VE YOLUN ÇOĞUNU KÖY YOLLARINDA GEÇİRDİK. YOL ÜSTÜNDE ÇOKCA TÜRK LOKANTASI MEVCUT VE BİZ ZEKO DA PİDE YEDİK GAYET LEZZETLİ VE PORSİYONU OLDUKÇA BÜYÜKTÜ.

YAKLAŞIK KAPIKULEDEN 4 SAATLİK YOLCULUKLA BAŞKENT SOFYA’YA ULAŞTIK BURASI KARLAR ALTINDAYDIÖNCELİKLE KALACAĞIMIZ OTELİ BULMAMIZ GEREKİYORDU Kİ ÇOK ARAMADAN OTELİ BULDUK VE YERLEŞTİK(İLK DEFA TAM MERKEZDE OTEL REZERVASYONU YAPMIŞIM) OTELİMİZ TAM MERKEZDE VİTOŞA CADDESİNDE BEST WESTERN THRACİA OTEL ,BOOKİNG.COM DAN REZERVASYONU YAPTIM. 10€ OTOPARK DAHİL 89 € ÇİFT KİŞİ KAHVALTI DAHİL  KONAKLADIK .  KAHVALTI , HİZMET  VE MERKEZDE OLUŞUNUN YANISIRA GÜLERYÜZLÜ PERSONELLER MÜKEMMELDİ.

EŞYALARIMIZI BIRAKTIKTAN SONRA VİTOŞA CADDESİNDE BİR GEZİNTİ VE ALIŞVERİŞ YAPTIK (BURADA OUTDOOR MARKALAR ÜLKEMİZE GÖRE ÇOK UYGUN )VE SONRASINDA BİRAZ RESİM ÇEKTİKTEN SONRA GÜZEL BİR CAFEDE DİNLENDİK.CAFE SONRASI YORGUNLUĞUMUZU ATMAK  İÇİN OTELİMİZE GİTTİK.GÜZEL BİR UYKU SONRASI SABAH 8 GİBİ UYANDIKTAN SONRA OTELDE MÜTHİŞ BİR AÇIK BÜFE KAHVALTI BİZİ BEKLİYORDU VE TAM HAKKIYLA KAHVALTIMIZI YAPIP ÇIKIŞ İŞLEMLERİNİN ARDINDAN KÜÇÜK BİR SOFYA TURUNA ÇIKTIK.
MİMAR SİNAN’IN MUHTEŞEM MİMARİSİ OLAN CAMİLERİ GEZİP O GÖRKEMLİ KİLİSELERİ FOTOĞRAFLAYIP BİR SONRAKİ DURAĞIMIZ OLAN EN ÖNEMLİ KAYAK VE TURİZM MERKEZİ OLAN BANSKO’YA YOLA ÇIKTIKBANSKO’YA DOĞRU YAKLAŞIRKEN HAVA ŞARTLARIDA SERTLEŞTİ AMA HERŞEYİ GÖZE ALDIK BANSKOYA VARINCA KISA BİR TUR VE ARDINDAN KAYAK KİRALADIK.BURADA GÜNLÜK KAYAK KİRASI 25 LEV YANİ YAKLAŞIK 7,5€ OLDUKÇA UCUZ AMA LENDİ PARALARI DIŞINDA PARAYI KABUL ETMEDİLR.  SKİPASS İSE GÜNLÜK 22€. 4-5 SAAT KAR VE KAYMANIN TADINI ÇIKARDIK. ASLINDA DAHADA KALABİLİRDİK AMA  YAĞAN TİPİ YOLLARI KAPATMAYA BAŞLAMIŞTI. YAVAŞ YAVAŞ DAĞDAN İNMEYİ BAŞARDIK VE NORMAL YOLA ÇIKINCA BİR KARAR VERMELİYDİK YA SOFYAYA GERİ DÖNÜP KÖY YOLLARINDAN İSTANBUL’A DÖNECEKTİK Kİ BU ÇOK UZUN YADA BANSKO’DAN KULATA’YA GEÇİP ORADAN DA YUNANİSTAN’A GEÇİP OTOBANDAN TÜRKİYE YAPACAKTIK .BİZ İKİNCİ ULAŞIM YOLUNU SEÇTİK VE KULATA’DAN

YUNANİSTAN’A GEÇTİK, KONTROL NOKTASINDA İŞLEMLERİMİZİ HALLETTİKTEN SONRA YUNANİSTAN’A GİRDİK AMA BURAYA GELMİŞKEN Bİ KAVALA’YA UĞRAMAMAK OLMAZDI:)HEM ZEYTİN HEM KURABİYE HEMDE ACIKTIK PANOS & ZAFİRA BİZİ BEKLER:)KAVALA’DA ALIŞVERİŞ YAPIP, YEMEĞİMİZİ YEDİKTEN SONRA İPSALA’YA DOĞRU YOLCULUK BAŞLADI .2,5 SAATLİK BİR YOLCULUĞUN ARDINDAN İPSALA SINIRA VARDIK .BİRAZDA FREE SHOP ALIŞVERİŞİNİN ARDINDAN ÜLKEMİZE GİRİŞ YAPIP İSTANBUL’DAKİ EVİMİZE DOĞRU İLERLEDİK.KIŞ SPORLARINI SEVENLER İÇİN BULGARİSTAN DOĞRU BİR ADRES. BİRDE HERNEKADAR AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKESİ OLSADA HER YERDE EURO GEÇMİYOR PARANIZI LEV E ÇEVİRİN VE GEZİ NOTLARINIZA ALIN DERİM İYİ GEZİLER.


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com