ALMANYA/FRANKFURT/KÖLN GEZİ NOTLARI

ALMANYA/FRANKFURT/KÖLN GEZİ NOTLARI

06 01 2017

Almanya gezimizi aslında 2013 de planlamıştık Frankfurt'a ama havaalanında büyük bir talihsizlik yaşadım çünkü vizem İspanya üzerindendi ve Frankfurt havaalanında polisler sorguya aldılar 5-6 saat sorgu bi dünya ceza ve vize iptali sonrası Türkiye'ye geri yolladılar.Aslında bu üzücü ve masraflı olaydan sonra bir daha gitmeyi hiç düşünmedim ama hepte merak etmiştim bu sefer Köln ile başlayalım dedik ve sıkıntısız gezimizi gerçekleştirdik.

Koln / Almanya
Almanya’nın en büyük 4. şehri olan Köln, diğer büyük şehirler gibi sıkıcı ve yoğun, kimi zaman bunaltan bir şehir değil. Farklı kültürlere sahip ve oldukça geniş bir alana yayılmasına rağmen, toplu taşımayla her yere rahatça ulaşabileceğin ve 1 ya da 2 günde bir çok yerini gezeceğin, rahat bir kent. Köln’de şüphesiz takılmak için en iyi hip kafelerin ve barların yer aldığı mekanlar Rudolfplatz ve Belçika Mahallesi etrafında toplanıyor. Ancak yine de Köln’ü gezerken, aslında şehrin başlı başına popüler kültüre karşı duran bir havaya sahip olduğunu farkedeceksin. Lüksemburg’dan Amsterdam’a giderken yol üzerinde uğradığımız bir şehir.
 
Bız ılk once tabıkı herkesın gıttıgı Katedrala gıttık  devasa olan bu katedrale hayran olmamak mumkun degıldı…
 
Köln Katedrali: Köln, devasa katedraliyle tüm dünyada üne sahip. Almanya’nın en çok ziyaret edilen katedrallarinden biri olan bu cüsseli yapı, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Aynı zamanda bu katedralin Avrupa’daki en büyük Gotik Katedral olduğunu da bilmelisin.

    
 
Hohenzollern Köprüsü: Aşk kilitlerini bilirsin, hani şu fotoğraflarda yer alır; bir köprü üzerindeki tel örgüye dizilmiş yüzlerce aşk kilitleri. Doğru tahmin ettin, bu köprü Köln’de yer alan Hohenzollern Köprpüsü. Kilitler 10 yıldan fazla bir süredir eklenmeye devam ediyor ve senin onu görmen için hemen Köln Katedrali’nin arkasında seni bekliyor. Buraya gelip aşkını kitle ve unutma! Eğer kilidin yoksa, köprü ve çevresindeki hediyelik eşya dükkanlarından kilit alabilirsin.
Bız kılıdımızı Turkıyeden almadığımıza pısman olduk cunku 10 Euro odedık …

   
 
Ehrenfeld’deki Sokak Sanatı: Ehrenfeld’in Köln’deki en havalı bölgelerden biri olduğunu söylemiştik. Dünya üzerinden Köln’e ziyarete gelen ve Ehrenfeld’e uğrayan tüm sanatçılar, burada mutlaka bir eser bırakıyor. Bölgede sanat eserleriyle dolu sokak aralarını keşfet, özellikle Ehrenfeld İstasyonu’na mutlaka uğra. Her eylül ayında düzenlenen CityLeaks Festival’e de denk gelirsen mutlaka katıl, böylece sanatçıların bu eserleri nasıl ortaya çıkardığını görebilir, turlara katılabilirsin.

  
 
Ludwig Müzesi: Büyük ve geniş bir çağdaş sanat müzesi. Bu etkileyici ve eşi benzeri olmayan sanat eserlerine sahip koleksiyonu kesinlikle görmelisin.


 
Çikolata Müzesi: Çikolataya hiç ilgi duymayan birinin bile beğenisini kazanacak harika bir yer. Çikolata müzesi, Lindt sponsorluğunda eşsiz çikolatalar ve çikolata deneyimi sunuyor. Öğleden sonra eğlenmek ve bol bol çikolata yemek, kakao meyvesini tatmak için güzel bir tercih.


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com