ÇORAK GÖL GEZİ NOTLARI

ÇORAK GÖL GEZİ NOTLARI

07 01 2017

Şimdi kurumuş bir göl yatağı şeklinde olan alanda suyla kaplı olduğu, birazda bataklık hüviyeti taşıdığı dönemde adeta bir su kuşu cennetiydi. Dikkuyruk, patka, pasbaş, elmabaş gibi kuş ve ördek gibi su kuşlarının yaşadığı bir alandı. Çevre köylerinde avdan zengin avlanma bölgesiydi.

Uygulanan yanlış politikalar ve onu besleyen akarsuların kuruması ya da önlerinin kesilmesi nedeniyle, çorak gölü bugün çatlamış toprakların yer aldığı verimsiz çorak bir alandan ibarettir. Çorak gölün etrafını saran karayolundan geçerken, etrafında kuru otlarla beslenmeye çalışan keçi sürülerini görmeniz mümkün. Aslına bakarsanız çorak gölü Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Çorak Göl Sulak Alan Koruma Sahası yazan bir tabelaya da sahip. Bu tabele gösteriyor ki, Çorak Gölü güya koruma sahası olarak ilan edilmiş. Ama sonuç ortada. Korunmamış korunamamış, yaşaması sağlanamamış. Tabi onunla birlikte binlerce belki milyonlarca canlı da gölün sularıyla birlikte yok olup gitmiş.

Göl kıyısında yer alan bir başka tabela da doğayı sevelim, yeşili koruyalım, sürü sahiplerinin dikkatine; bu araziye çam, ardıç ve ceviz fidanı dikilecektir, hayvanları otlatmayın-Dereköy Köy Muhtarlığı yazan bir uyarı da yer almakta. Ama ne hikmetse, bu alanın ağaçlandırılması, bu tabelalar eskiyip zor okunur bir hale gelinceye dek halen gerçekleştirilmemiş. Çorak gölü bugün çatlamış, kuru zeminiyle ve boynu bükük kimsesizliği, öksüzlüğüyle bir insanlık ayıbı gibi ortada durmakta.


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com