Göl Rotaları

Göl Rotaları

11 01 2017

SALDA GÖLÜ BURDUR

Salda gölü Burdur ilinin Yeşilova ilçesi sınırlarındadır. Yeşilova’ya 4 km BUrdur’a 56 km ve Denizli’ye 96 km uzaklıktadır. Salda gölü 185 mt. ye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin,dünyanın ise 3. en derin konumundadır. Dünyadaki Mars özelliği gösteren iki yerden biridir Salda göldeki magnezyum yüklü beyaz kayaların aynısı Mars’tada bulunmakta.Gölün toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde göl suyunun bazı cilt hastalıklarına karşı iyi geldiği söylenmektedir.Saldanın etrafında bir kaç güzel tesis bulunmakta ayrıca trekking ve kamp için uygun yerler bulunmaktadır. Bahar aylarında ise fotoğrafçılıkla ilgilenenler mutlaka uğramalı, gezi notlarınıza bu bölgeyi ve Salda’yı mutlaka not edin.


salda göl burdur lake mars enderin temizsalda göl burdur lake derin göl mars

IŞIKLI GÖLÜ DENİZLİ

Işıklı gölü Denizli’ye yaklaşık 100 km uzaklıktadır.Çivril yolu üzerinden gidilir. Işıklı, bir tatlı su gölüdür. Işıklı Çayı ve yeraltı suları ile beslenen Işıklı Gölü’nün asıl su kaynağı, Büyük Menderes’in kaynağı ve kuzeydeki kollarından biri olan Kufi’dir. 1960’lı yıllarda Işıklı’ya yönlendirilen bu kaynak, göl suyunun yaklaşık % 60’ını karşılar. Işıklı Barajı, 40 yıldan beri çevredeki ovalarda yapılan büyük çaplı sulamalar için su depolanan bir rezervuar olarak kullanılmaktadır. Gölün batı, güney ve doğu kıyıları seddelerle çevrilmiştir.

Işıklı Gölü’nün yaklaşık 3 km batısında, Büyük Menderes Nehri üzerinde yer alan 300 hektarlık bir göl ile çevresindeki sazlık ve bataklıklardan oluşan yaklaşık 700 hektarlık Gökgöl Bataklığı da özel koruma alanı sınırları içerisine dahil edilmiştir.

Işıklı Gölü’nün geçmişte Gökgöl ile tek bir sulak alan oluşturduğu düşünülmektedir. Gökgöl’ün güneyindeki geniş alanlar kurutulmuştur. Ancak, 1996’da Orman Bakanlığı buranın ‘Yaban Hayatı Koruma Sahası’ ilan edilmesi için girişimde bulunmuştur.Göl su kuşları için önemli bir yaşam, yumurtlama, kuluçka ve göç ortamı oluşturmaktadır.Avlanma sezonunda avcıların vazgeçilmez mekanlarından biridir, göl kenarında avcılar için kiralık tekneler bulunmakta olup bu teknelerle göl üzerinde gezi av yapabiliyorsunuz bir nevi ilçenin geçim kaynağı olmustur teknecilik,göl kenarında bulunan restoranda göl balıklarının  tadına bakabilirsiniz gezi notlarınıza ekleyin derim…

DURUSU TERKOS GÖLÜ

İstanbul’a yaklaşık 40-45 km uzaklıkta olan bu göl zengin doğası ve tertemiz havası ile doğa meraklılarının favorisi olmasının yanında İstanbullu çalışanlar için uzun yolculuk etmeden haftasonu enerji depolayabilecekleri bir haftasonu kaçamağı yeri. Göl ve hemen gölün yanında kurulu olan Durusu köyünde İstanbul’un karmaşasından uzakta doğayla içiçe hoş bir haftasonu gezintisi yapabilirsiniz ayrıca gölün diğer tarafında bulunan balaban köyünde nefis bir köy kahvaltısı ve kiralık kanolarla,nilüfer çiçeklerinin arasında gölde gezinti yapma şansınızda bulunmakta yine gölün karaburun tarafında ise piknik yapmak için özel mekanlar mevcut hafta sonu gezilerinize ekleyin derim.
 

KARAGÖL ARTVİN

Borçka – Camili yolunun 27. km’sinden doğuya ayrılan toprak yoldan 20 km. giderek Karagöl’e ulaşılır.

Göl çevresinde bulunan ormanlarda; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebilir ve gölde alabalık avlanabilir. Doğa ve yürüyüşü sevenler için ideal bir yerdir.Yöre kamp ve karavan turizmini tercih edenler için inanılmaz güzellikler sunuyor.Gölün çevresinde birçok küçük patika, doğa tutkunları tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Tepelere doğru tırmanan ormanlar, zümrüt yeşili çayırlar ve rengarenk dağ çiçekleri arasında yürümek bambaşka bir duygu. Yaban hayatı gözlemlemek isteyenler içinse gölü çevreleyen ormanlar eşsiz bir kaynak.Gölü tekneylede gezme şansınız bulunmaktadır.Ayrıca fotoğrafçılar ve fotoğraf tutkunları için muhteşem zenginlikte çünkü her mevsim ve günün her saati  farklı ışıklar yakalayarak değişik manzaralar yakalamanın  keyfini çıkarın! Karagölü gezdikten sonra çevredeki restoranlarda gerçek alabalık keyfini tatmayı unutmayın tabi doğal ürünleride İstanbul’a biraz uzak olsada fırsat bulmanız dahilinde mutlaka ziyaret edin..

ANTALYA TİTREYEN GÖL

Side Titreyengöl, ilginç bir hikâyeye sahiptir. Rivayete göre, gölün kenarında bir balıkçı yaşamaktadır ve bu balıkçı her zaman kuşları beslemektedir. Kuşlar yaşlı balıkçıyı gölün kenarında gördüklerinde kanatlarını çırparak ona doğru gelirlerdi. Bir gün bu civarda avlanan avcılar su üstündeki ördekleri vurur. Yaşlı balıkçı bunun karşısında avcıların üzerine yürür ve onları avlanmaktan vazgeçirmeye çalışır. Avcılar yaşlı adamı iter ve su üstünde duran vurdukları ördekleri almaya çalışırlar. Bu sırada diğer ördekler hep birlikte havalanarak kanatlarıyla bir hortum oluşturur ve avcıları kaçırırlar. Bu olaydan sonra göl hep titremeye başlar. Bu titremeye yöre halkı, kuşlar yaşlı balıkçıya ağlıyor diye yorum yaparlar.

YEDİGÖLLER

Yurdumuzun Batı Karadeniz Bölgesinde, oldukça engebeli bir yöre de bulunan Yedi göller Milli Parkı heyelanın oluşturduğu göller ile “Orman Denizi” ni andıran zengin bitki örtüsüne sahiptir.

Yedi göller’e  hakim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir.

Yedigöler Milli Parkı içerisindeki Kapankaya manzara seyir yerine çıkıldığında gölleri ve eşsiz peyzaj güzellikleri görmek mümkün olduğu gibi, bu güzergah üzerinde anıt ağaç levhasını da görmek mümkündür. Yol kenarındaki levhanın bulunduğu yerden patika takip edildiğinde anıt ağaç görülebilir. Geyik üretim alanı ziyaret edilebilir.

Yedigöller, İstanbul’dan yaklaşık 4-4.5, Ankara’dan ise 2.5-3 saat uzaklıkta yemyeşil bir bölge. Bu doğa harikasına ulaşmak için sürenin yaklaşık 1-1.5 saatini patika orman yolunda geçiriyorsunuz.

İstanbul’dan ve Ankara’dan gelenlerin otoyoldan Yeniçağa sapağından girip, Mengen üzerinden gitmeleri daha kolay, mengen yolunu tercih ederseniz yeşilin her tonunu görebileceğiniz keyifli bir yolda yolculuk yapabilirsiniz. İstanbul’dan gelecek olanlar ücretli otoyoldan bolu merkeze girerek gelebilirler fakat bu yol bozuk olduğu için fazla tercih edilmemektedir.

Yedigöller’in Hikayesi;

Yedigöller isminin hikayesi ise bilinen rivayet efsanelere göre şu şekildedir: Bu yedigölün bulunduğu yere 7 evli çift gelmiş.Bunların her biri bir yere ayrılmış.Büyükgölün olduğu yerde en büyük çift. Küçük gölün olduğu yerde ise en küçük çift kamp yapmış. Sazlıgölde ise damat geline sürekli saz çaldığı için sazlı göl olmuş. Nazlıgöldede gelin damada sürekli naz yaparmış bu yüzden orası nazlıgöl olmuş.Sabah bu 7 çiftin yerine 7 tane göl varmış.

 ÇORAK GÖL

Şimdi kurumuş bir göl yatağı şeklinde olan alanda suyla kaplı olduğu, birazda bataklık hüviyeti taşıdığı dönemde adeta bir su kuşu cennetiydi. Dikkuyruk, patka, pasbaş, elmabaş gibi kuş ve ördek gibi su kuşlarının yaşadığı bir alandı. Çevre köylerinde avdan zengin avlanma bölgesiydi.

Uygulanan yanlış politikalar ve onu besleyen akarsuların kuruması ya da önlerinin kesilmesi nedeniyle, çorak gölü bugün çatlamış toprakların yer aldığı verimsiz çorak bir alandan ibarettir. Çorak gölün etrafını saran karayolundan geçerken, etrafında kuru otlarla beslenmeye çalışan keçi sürülerini görmeniz mümkün. Aslına bakarsanız çorak gölü Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Çorak Göl Sulak Alan Koruma Sahası yazan bir tabelaya da sahip. Bu tabele gösteriyor ki, Çorak Gölü güya koruma sahası olarak ilan edilmiş. Ama sonuç ortada. Korunmamış korunamamış, yaşaması sağlanamamış. Tabi onunla birlikte binlerce belki milyonlarca canlı da gölün sularıyla birlikte yok olup gitmiş.

Göl kıyısında yer alan bir başka tabela da doğayı sevelim, yeşili koruyalım, sürü sahiplerinin dikkatine; bu araziye çam, ardıç ve ceviz fidanı dikilecektir, hayvanları otlatmayın-Dereköy Köy Muhtarlığı yazan bir uyarı da yer almakta. Ama ne hikmetse, bu alanın ağaçlandırılması, bu tabelalar eskiyip zor okunur bir hale gelinceye dek halen gerçekleştirilmemiş. Çorak gölü bugün çatlamış, kuru zeminiyle ve boynu bükük kimsesizliği, öksüzlüğüyle bir insanlık ayıbı gibi ortada durmakta.

ABANT GÖLÜ

ABANT GÖLÜ RAKIM OLARAK GÖLCÜKTEN BİRAZ DAHA YÜKSEK VE ÇIKTIKÇA BİZ KARLA KAPLI BİR GÖRÜNTÜ KARŞILADIKİ BUDA GÖLE AYRI BİR GÜZELLİK KATMIŞTI.BOZULMAMAIŞ DOĞASI VE SAKİNLİĞİ İLE TÜRKİYE!NİN ENDER GÜZELLİKLERİNDEN BİRİDİR ABANT.GÖKNAR,ÇAM,KAYIN AĞAÇLARI VE YABANİ MEYVE AĞAÇLARI VE GÖLDEKİ NİLÜFER ÇİÇEKLERİ İLE MÜTHİŞ BİR DOĞA GÜZELLİĞİ SUNAN ABANT GÖLÜ ÇEVRESİNDE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ,KAMP VE OLTA BALIKÇILIĞI YAPMA İMKANINIZ BULUNMAKTADIR.ABANT GÖLÜ YAKLAŞIK 7 KM UZUNLUĞUNDADIR VE GÖLÜN ÇEVRESİNİ ARACLA GEZEBİLECEĞİNİZ GİBİ NOSTALJİK FAYTONLARLADA GEZEBİLİRSİNİZ,ÇADIR ALANLARI OLDUĞU GİBİ RAHATINA DÜŞKÜN OLANLAR İÇİN GÖLÜN ÇEVRESİNDE OTELLERDE MEVCUT TERCİH SİZİN.YÜKSEK RAKIMDAN DOLAYI 4-5 AY ABANT GÖLÜNDE KAR GÖRMENİZ MÜMKÜNDÜR HATTA BAZI DÖNEMLERDE GÖLÜN YÜZEYİ DONMAKTADIR.BURAYA KADAR GELMİŞKEN ABANT GÖLÜ’NÜN GİRİŞİNDE KÖYLÜLERİN KURDUĞU YEREL PAZARLARDAN ORGANİK ÜRÜNLER ALMAYI UNUTMAYIN.YEME İÇME OLAYINA GELİRSEK GÖL ÇEVRESİNDE ŞİRİN GÜZEL RESTORANLARDA LEZZETLİ YEMEKLER YİYEBİLİR YEREL TADLARI DENEYEBİLİRSİNİZ.ABANT GÖLÜNE GİDEBİLECEĞİNİZ EN KISA YOL ANADOLU OTOYOLU ÜZERİNDENDİR.İSTANBUL’DAN GELİYORSANIZ KAYNAŞLI AYRIMINDAN OTOYOLDAN AYRILIYORSUNUZ,BOLU DAĞINI TIRMANARAK DAĞIN BİTİMİNDEN ABANT SAPAĞINA GİREREK 22 KM SONRA ABANT MİLLİ PARKINA ULAŞABİLİYORSUNUZ.TOPLAM KM İSTANBUL ABANT İÇİN 280 KM DİR.

BOLU GÖLCÜK GÖLÜ

GÖLCÜK BOLU’NUN GÜNEYİNDE MERKEZE 13 KM UZAKLIKTA SUNİ OLARAK YAPILMIŞ BİR GÖLDÜR.BU GÖLE ŞEHİR MERKEZİNDEN MİNİBÜSLERLEDE ULAŞABİLİRSİNİZ.GÖLCÜK GÖLÜNÜN ALANI 4,5 HEKTAR VE ÇEVRESİ 1300 M.RAKIM OLARAKTA 1207 M.DİR.GÖLCÜK YILIN HER DÖNEMİNDE TURİST ÇEKMEKTEDİR ÇÜNKÜ GÖLÜN ETRAFI SARIÇAM VE GÖKNAR AĞAÇLARI İLE KAPLI OLDUĞUNDAN HER MEVSİM GÖRÜNTÜSÜ MUHTEŞEMDİR.GÖLÜN HEMEN KENARINDA ORMAN BAKANLIĞININ MİSAFİRHANESİ BULUNMAKTADIR.MİSAFİRHANEDEN BAŞKA GÖLÜN ETRAFINDA KIR GAZİNOSU ADIYLA BİR RESTORAN BULUNMAKTADIR BU RESTORANDA TEREYAĞLI KİREMİTTE ALABALIK TADILABİLİR BALIK SEVMEYENLER İÇİNSE GÖLCÜK KEBABI ALTERNATİF OLACAKTIR.GÖLÜ ARAÇLA GEZMEK MÜMKÜN DEĞİL AMA KÜÇÜK GOLF ARABALARI KİRALAYARAK ÇEVREYİ DAHA RAHAT GEZME İMKANINIZ BULUNMAKTA.KONAKLAMA İSE MAALESEF GÖLCÜK’TE YOK YAKINLIĞI SEBEBİYELE BOLU MERKEZ VE KARACASU’DA KONAKLAMA TESİSLERİNDE KALINABİLİR.BİZİM GEZİMİZDE HAVA ŞARTLARI ÇOK İYİ OLMADIĞINDAN GÜZEL RESİMLER ÇEKEMEDİK AMA EN KISA ZAMANDA TEKRAR GELMEYİ PLANLIYORUZ. TOPLAM KM İSTANBUL BOLU GÖLCÜK GÖLÜ İÇİN 294 KM’DİR.


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com