BOLU GEZİ NOTLARI

BOLU GEZİ NOTLARI

11 01 2017

Bolu, ülkemizin en popüler tatil rotalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu rotalar dört mevsim yerli ve yabancı turistleri çekmektedir. İstanbul’dan bir grup arkadaşla Bolu’yu ve çevresini gezmek için yola çıkıyoruz. Toplam 266 Km.’lik bir yol bizi bekliyor.

BU GEZİDEKİ EN BUYUK ŞANSIMIZ İÇİMİZDEN BİRİNİN BOLU’LU OLMASI VE ONUN KÖYUNDE KONAKLAYACAK OLMAMIZ. GECE 12 GİBİ BOLU MERKEZDEN ALIŞVERİŞİMİZ YAPARAK ÇOBANKAYA KÖYÜNE GECİYORUZ İLK İŞİMİZ ELBETTEKİ SOBALARI YAKMAK. EVİ ISITTIKTAN VE ÇAYLAR İÇİLDİKTEN SONRA DİNLENME ZAMANI. SABAH ERKEN KALKIP GÜZEL BİR KÖY KAHVALTISI YAPTIKTAN SONRA KÖYÜN ZİRVELERİNE DOĞRU YÜRÜYÜŞE BAŞLIYORUZ ORTALAMA RAKIM 1500 M. DE UZUN BİR YURUYUS YAPIYORUZ ÇOĞU YERLERDE KAR OLMASI BU YURUYUSU DAHADA KEYİFLİ HALE GETİRİYOR.ÇOBANKAYA KÖYÜNÜ VE ZİRVELERİNİ GEZDİKTEN SONRA DOĞAL GÜZELLİKLERİ GEZMEK İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ.

HAFTASONU GEZİMİZDE İLK ROTAMIZ YEDİGÖLLER;

YURDUMUZUN BATI KARADENİZ BÖLGESİNDE,OLDUKÇA ENGEBELİ BİR YÖRE DE BULUNAN YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI HEYELANIN OLUŞTURDUĞU GÖLLER İLE ORMAN DENİZİ’Nİ ANDIRAN BİTKİ ÖRTÜSÜNE SAHİPTİR.YEDİ GÖLLERE HAKİM BİTKİ ÖRTÜSÜ KAYIN AĞAÇLARIDIR. AYRICA MEŞE GÜRGEN, KIZILAĞAÇ, KARAÇAM, SARIÇAM, GÖKNAR, KARAAĞAÇ, IHLAMUR, PORSUK GİBİ DEĞİŞİK TÜRDEDE AĞAÇLAR GÖRÜLMEKTEDİR.

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI İÇERİSİNDE KAPANKAYA MANZARA SEYİR TERASINA ÇIKILDIĞINDA GÖLLERİ VE EŞŞİZ PEYZAJ GÜZELLİKLERİ GÖRMEK MÜMKÜN OLDUĞU GİBİ,BU GÜZERGAH ÜZERİNDE ANIT AĞAÇ LEVHASINI GÖRMEKTE MÜMKÜN.YOL KENARINDAKİ LEVHANIN BULUNDUĞU YERDEN PATİKA TAKİP EDİLDİĞİNDE ANIT AĞAÇ GÖRÜLEBİLİR.GEYİK ÜRETİM ALANI ZİYARET EDİLEBİLİR.AYRICA YEDİGÖLLER MUHTEŞEM DOĞA VE MANZARASIYLA FOTOĞRAFÇILARA, KAMPÇILARA VE OLTA BALIKÇILARINADA EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTADIR.

YEDİGÖLLER’İN HİKAYESİNE GELİNCE; YEDİ GÖLÜN BULUNDUĞU YERE 7 EVLİ ÇİFT GELMİŞ. BUNLARIN HERBİRİ BİR YERE AYRILMIŞ. BÜYÜK GÖLÜN OLDUĞU YERDE BÜYÜK ÇİFT KÜÇÜK GÖLÜN OLDUĞU YERDE İSE KÜÇÜK ÇİFT KAMP YAPMIŞ. SAZLIGÖLDE İSE DAMAT GELİNE SÜREKLİ SAZ ÇALDIĞI İÇİN SAZLI GÖL OLMUŞ. NAZLI GÖLDE GELİN DAMADA SÜREKLİ NAZ YAPARMIŞ O YUZDEN ADI NAZLI GÖL OLMUS. SABAH BU 7 ÇİFTİN YERİNE 7 TANE GÖL VARMIŞ.BU DOĞA HARİKASINI GEZDİKTEN SONRA GÖLCÜK MİLLİ PARKINA DOĞRU YOLA ÇIKIYORUZ.

GÖLCÜK BOLU’NUN GÜNEYİNDE MERKEZE 13 KM UZAKLIKTA SUNİ OLARAK YAPILMIŞ BİR GÖLDÜR.BU GÖLE ŞEHİR MERKEZİNDEN MİNİBÜSLERLEDE ULAŞABİLİRSİNİZ.GÖLCÜK GÖLÜNÜN ALANI 4,5 HEKTAR VE ÇEVRESİ 1300 M.RAKIM OLARAKTA 1207 M.DİR.GÖLCÜK YILIN HER DÖNEMİNDE TURİST ÇEKMEKTEDİR ÇÜNKÜ GÖLÜN ETRAFI SARIÇAM VE GÖKNAR AĞAÇLARI İLE KAPLI OLDUĞUNDAN HER MEVSİM GÖRÜNTÜSÜ MUHTEŞEMDİR.GÖLÜN HEMEN KENARINDA ORMAN BAKANLIĞININ MİSAFİRHANESİ BULUNMAKTADIR.MİSAFİRHANEDEN BAŞKA GÖLÜN ETRAFINDA KIR GAZİNOSU ADIYLA BİR RESTORAN BULUNMAKTADIR BU RESTORANDA TEREYAĞLI KİREMİTTE ALABALIK TADILABİLİR BALIK SEVMEYENLER İÇİNSE GÖLCÜK KEBABI ALTERNATİF OLACAKTIR.GÖLÜ ARAÇLA GEZMEK MÜMKÜN DEĞİL AMA KÜÇÜK GOLF ARABALARI KİRALAYARAK ÇEVREYİ DAHA RAHAT GEZME İMKANINIZ BULUNMAKTA.KONAKLAMA İSE MAALESEF GÖLCÜK’TE YOK YAKINLIĞI SEBEBİYELE BOLU MERKEZ VE KARACASU’DA KONAKLAMA TESİSLERİNDE KALINABİLİR.BİZİM GEZİMİZDE HAVA ŞARTLARI ÇOK İYİ OLMADIĞINDAN GÜZEL RESİMLER ÇEKEMEDİK AMA EN KISA ZAMANDA TEKRAR GELMEYİ PLANLIYORUZ.BURAYA KADAR GELMİŞKEN ABANT GÖLÜNÜ GEZMEDEN GÖRMEDEN GİTMEK OLMAZDI O YÜZDEN ROTAMIZI ABANT GÖLÜ’NE ÇEVİRİYORUZ ABANT GÖLÜ RAKIM OLARAK GÖLCÜKTEN BİRAZ DAHA YÜKSEK VE ÇIKTIKÇA BİZ KARLA KAPLI BİR GÖRÜNTÜ KARŞILADIKİ BUDA GÖLE AYRI BİR GÜZELLİK KATMIŞTI.BOZULMAMAIŞ DOĞASI VE SAKİNLİĞİ İLE TÜRKİYE!NİN ENDER GÜZELLİKLERİNDEN BİRİDİR ABANT, GÖKNAR, ÇAM, KAYIN AĞAÇLARI VE YABANİ MEYVE AĞAÇLARI VE GÖLDEKİ NİLÜFER ÇİÇEKLERİ İLE MÜTHİŞ BİR DOĞA GÜZELLİĞİ SUNAN ABANT GÖLÜ ÇEVRESİNDE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ, KAMP VE OLTA BALIKÇILIĞI YAPMA İMKANINIZ BULUNMAKTADIR.ABANT GÖLÜ YAKLAŞIK 7 KM UZUNLUĞUNDADIR VE GÖLÜN ÇEVRESİNİ ARACLA GEZEBİLECEĞİNİZ GİBİ NOSTALJİK FAYTONLARLADA GEZEBİLİRSİNİZ,ÇADIR ALANLARI OLDUĞU GİBİ RAHATINA DÜŞKÜN OLANLAR İÇİN GÖLÜN ÇEVRESİNDE OTELLERDE MEVCUT TERCİH SİZİN.YÜKSEK RAKIMDAN DOLAYI 4-5 AY ABANT GÖLÜNDE KAR GÖRMENİZ MÜMKÜNDÜR HATTA BAZI DÖNEMLERDE GÖLÜN YÜZEYİ DONMAKTADIR.BURAYA KADAR GELMİŞKEN ABANT GÖLÜ’NÜN GİRİŞİNDE KÖYLÜLERİN KURDUĞU YEREL PAZARLARDAN ORGANİK ÜRÜNLER ALMAYI UNUTMAYIN.YEME İÇME OLAYINA GELİRSEK GÖL ÇEVRESİNDE ŞİRİN GÜZEL RESTORANLARDA LEZZETLİ YEMEKLER YİYEBİLİR YEREL TADLARI DENEYEBİLİRSİNİZ.ABANT GÖLÜNE GİDEBİLECEĞİNİZ EN KISA YOL ANADOLU OTOYOLU ÜZERİNDENDİR.İSTANBUL’DAN GELİYORSANIZ KAYNAŞLI AYRIMINDAN OTOYOLDAN AYRILIYORSUNUZ,BOLU DAĞINI TIRMANARAK DAĞIN BİTİMİNDEN ABANT SAPAĞINA GİREREK 22 KM SONRA ABANT MİLLİ PARKINA ULAŞABİLİYORSUNUZ.TOPLAM KM İSTANBUL ABANT İÇİN 280 KM DİR.


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com