SİNOP GEZİ NOTLARI

SİNOP GEZİ NOTLARI

11 01 2017

Sinop’a bu sene çok gittim ama gezmeye doyamadığım şehirlerden biridir Sinop, çünkü her gittiğinizde farklı bir güzelliğini keşfedersiniz. Çok uzun yazmayacağım sizi Sinop’a çekecek kadar bilgi paylasacağım, kendiniz keşfedin:) İlk durak Filmlere, romanlara konu olmuş Sinop Cezaevi aslında tersane olarak yapılmış. 1887 yılında ise cezaevine çevrilmiş. Etrafı yüksek kalelerle çevrili bu yapı mahkumların kaçışının imkansız olmasıyla ünlü olmuş.

 

Sinop Burnu

Boztepe Burnu ya da Sinop Burnu, Sinop il merkezinin büyük bir kısmının da içinde bulunduğu bir yarım adadır. İnceburun üzerinden çıkan bir burun gibidir. Burnun başından sonuna kadar uzunluğu yaklaşık 8-9 km’dir. Güney yakasından Gerze, kuzey yakasındanHamsilos’un girişi, Akliman ve Başkaya Burnu görülebilir. 

Hamsiloz;

Hamsilos fiyordu son buzul çağında Karadeniz’in tamamen donduğu dönemde buzullar erirken oluşmuş. Genelikle kuzey ülkelerinde görülen bu coğrafi oluşumun Türkiye’deki tekk örneği Hamsiroz.

Hamsilos Koyu bugün bir bir milli park. Ve Sinop şehir merkezine oldukça yakın olduğu için, Sinop halkının en önemli piknik alanı. Ayrıca Karadeniz’de çok az olan koylardan biri olarak fırtınalı havalarda balıkçıların sığınağı.

   

Gerze;

İl merkezine, 38 km. uzaklıktadır. Araç ile yaklaşık, 30 dakika sürüyor. Yol keyifli ve güzel. Bu arada: ilçe, Samsun iline 130 km. uzaklıktadır.

Gerze, bir zamanlar, evleri ve gül bahçeleri ile öne çıkmış bir bölge. 1950 yılında, bu ilçede çıkan yangında; bölgede, Bağdati tarzında yapılan ahşap evlerin çoğu yanmış. Onların yerine, kagir binalar yapılmış. Ama, hepsi 2 katlı ve bahçelidir.

13 Şubat 1956 günü, Lodos fırtınasının desteklediği ve bir evin mangalından çıkan yangın: bütün ilçeyi yakar. 1000 ev yanmış ve yalnızca 100-150 ev kurtarılmıştır. Bu büyük felaketten sonra, Gerze, devlet yardımı ile yeniden inşa edildiğinden, ilçe merkezinde, tarihi yapılarda kalmamıştır.

Gerze İlçesinin sembolü horozdur ilçe meydanında heykeli bulunmaktadır.İlçede Çeçe sultan Türbesi,Gerze Limanı ve feneri Acısu görülmesi gereken yerlerdir.
    

Tabiki bu kadar değil, Erfelek Şelalesi, Sinop Kalesi, Alaaddin camii, Seyyid Bilal Hazretleri Türbesi, Balatlar Kilisesi, Karakum Plajı mutlaka ziyaret edilmeli …


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com