BATI KARADENİZ GEZİ NOTLARI

BATI KARADENİZ GEZİ NOTLARI

11 01 2017

BATI KARADENİZ GEZİSİ

Batı Karadeniz gezimize Şile’den başladık.

Şile, İstanbul iline bağlı bir ilçedir. Marmara Bölgesi’nin kuzey doğusunda, Karadeniz kıyısındadır. Doğuda Kandıra, güneydoğuda Derince ve Körfez, güneyde Pendik ve Gebze, güneybatıda Çekmeköy ve batıda Beykoz ilçeleriyle çevrilidir ve karadeniz tadında küçük bir sahil kasabasıdır İstanbul’a 80 km uzaklıkta şehrin içinde küçük bir tatil kasabasıdır.Şile’de Şile deniz feneri görülmesi gereken yerlerden olup taze balık sevenler için ise mükemmel bir yerdir çünkü birçok balık restoranı olduğu gibi liman içindede bir çok  tekne restoran bulunmaktadır.Şileden sonraki durağımız ise Ağva;Ağva, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir

ilçedir.Ağva İstanbul’a 100 km uzaklıkta olup Şile gibi sahil kasabasıdır.Ağva’nın doğusunda kalan Yeşilçay adını her iki sahilindeki bitki örtüsünün suya yansıyan renginden almıştır.Ağva’da birçok pansiyon ve otel bulunmaktadır küçük tatiller için kesinlikle değerlendirilmelidir.Ağvada balığımıızıı yedikten sonra yolculuğumuz Kerpe’ye doğru burası keşfedilmemiş güzelliklerle dolu özellikle tipik karadenizi yansıtmakta deniz ve doğa olarak burada ise pembe kayalıklar mutlaka görülmeli Kefken’de aynı Kerpe gibi bir kasaba zaten birbirine komşu iki ilçe burada keşfedilmemiş bir çok sahil ve kayalık var denizi mükemmel zaten mutlaka görülesi bir yer.Buradan da hemen komşu olan Karasu’ya geçiyoruz Karasu hem küçük olması hemde İstanbul’a yakınlığı,evlerin ucuz olması nedeniyle son yıllarda çok popüler oldu.Karasu, Marmara Bölgesi’nde, Sakarya İli’ne bağlı bir ilçe, doğusunda Kocaali ilçesi, güneyinde Hendek ilçesi, güneybatısında Ferizli ilçesi batısında Kaynarca ilçesi ve kuzeyinde de Karadeniz ile çevrilidir.Karasu için yapılmakta olan birçok proje var YATIRIM içinde değerlendirilebilecek bir ilçe bence ve doğa sevenler için kesinlikle görülmeli ve gezilmesi gereken bir yer çevresinde ise Maden deresi  Sakarya nehri,Acarlar Longozu Kesinlikle tavsiye olunur.Karasuda gezildikten sonra istikamet Akçakoca;Akçakoca, Batı Karadeniz bölgesinde Düzce iline bağlı ilçedir . Akçakoca Karadeniz kıyı şeridinde 35 km uzunluğunda geniş ve güzel bir kumsala sahiptir. Akçakoca özellikle 1950’den sonra güzelliğiyle turistik bir yer haline gelmeye başlamıştır.Akçakoca’da bir çok butik otel bulma şansınız var sahil çay bahçeleri ve ufakta olsa eğlence mekanları mevcuttur.Akçakoca’dan yolculuk Ereğli’ye Ereğli karadenizde bir avrupa kenti gibi hem kasaba hemde büyükşehir havasında bir ilçe ayrıca yolkenarlarında osmanlı çileği ve armut bulma şansınız var denk gelirse kesinlikle tadın Ereğli aynı zamanda sanayi ilçesi hem erdemir çelik hemde tersaneler şehridir.Ereğliden 40 km daha gidince vardığımız nokta Zonguldak Karaelmas Şehri burası tipik bir anadolu şehri olsada Fener mahallesi inanılmaz bir mekan mutlaka uğranmalı.Yolculuğun en keyifli noktalarından biri olan Zonguldak Bartın Yolu idi bence çünkü yeşil,doğa ve nehirler arasından geçtik Bartın İnkumu nu gördük ve Amasraya devam ettik aslında genel olarak karadeniz ilçelerine birbirne çok benziyor Amasra da tıpkı Şile ve Ağva gibi küçük bir sahil kasabası ama çekiciler çarşısını gezmeden ayrılmayın derim buradan ayrılırken yolcluğumuz Kurucaşile olsada yol boyu birçok köy ve kasabadan geçtim Avara köyünde mutlaka mola verin ve Avara sucuklarında alın tek kelimeyle mükemmel,daha sonra Ovatekkeönü Köyüne uğradık belkide türkiyenin en iyi tekne yapılan köylerinden biri buradan ise Kurucaşile’ye ulaştık burasıda baltaboyu denilen bir tekne yapım tekniğiyle ün kazanmıs ve kasaba içinde çok güzel otel ve pansiyon bulunmakta hemen hemen her evin yanında bir tekne yapım imalathanesi bulunmakta.

Kurucaşile Gezisinden sonra yola devam ederken birden karşımıza doğal bir koy liman çıktı inanaılmaz görüntüsü bizi çok etkileyince bir mola vermek şart oldu neresimi Gideros koyu ; burası öyle bir yerki Cide ilçesi sınırları içerisinde yer almakta ve Cide ilçesi ile Bartın iline bağlı olan Kurucaşile ilçesi arasındaki karayolu üzerinde bulunan bir koydur. Denize açıldığı ağız ancak büyükçe iki tekne genişliğindedir. Eskiden korsanların saklanma yeri olduğu söylenir.

Cide yönünden ve Kurucaşile yönünden gelinerek iki ayrı koldan sahile kıvrıla kıvrıla inilir. Balık yiyilebilir. Sandal ile Osmanlı hamamı ve boğaz görülebilir. Küçük plajında denize girilebilir.

Sit alanı olarak kabul edilmiştir etrafında önemli tarihi eserlerin bulunduğu bir yerdir. tepe noktasında bir kralın mezarı olduğu bilinmektedir.Koyun iki girişi bulunmakta ve bir pansiyon iki restoran barınmaktadır kesinlikle ve kesinlikle balık yenmeli hatta bir gece konaklanmalıdır.Ve ve Cide son durağımız olan Cide Türkiye’nin en uzun sahiline sahip olan ilçe ve sıcak samimi insanları temiz doğasıyla tekrar gelmek istediğim ilçelerden biri oldu Batı Karadeniz gezimiz böylece bitti insallah tekrar bu yerleri gezmek v e görmek nasip olur ve bu bilgiler sizlerede bir fikir verir …


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com