İstanbula Yakın Rotalar

İstanbula Yakın Rotalar

11 01 2017

  
İstanbul’dan bunaldınız, işler yoğun uzun bir tatilede çıkamıyorsunuz o zaman stresten uzak İstanbul’a yakın cennet rotalar;

KIYIKÖY;

İstanbul’a 162 km, Kırklareli’ne 92 km, Vize’ye ise 38 km uzaklıktaki Kıyıköy’e otobüsle gelmek isterseniz İstanbul Esenler otogarından  kalkan otobüslerle yaklaşık 2,5-3 saatte ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla gelecekseniz Tem otoyolunda İstanbul’dan Edirne yönüne doğru giderken Çerkezköy ayrımını kullanarak önce Vize’ye, sonra Castro yu geçerek yaklaşık 10 dakika sonra Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz.

Kasabanın girişinde, Bizans döneminden kalma kale karşılar sizi. Tarihin kokusunu hala canlı. İnsanları ve Esnaflarıyla o kadar şirin bir kasaba ki, doğası ayrı bir güzellik insanları ayrı.Kıyıköyde kalacak ufak otel ve pansiyon tarzı yerler mevcut. Kalacak güzel bir yer bulduktan sonra, Aya Nikola Manastırı’nı mutlaka gezin, doğanın tadını çıkarın.Kıyıköy ufak bir balıkçı kasabası olduğundan buradada herdaim taze balık bulma şansınız var ve denizi tepeden gören limana tepeden bakan küçük balık restoranları bulabilirsiniz.Denize girmek isteyenler ise limanın arka tarafındaki küçük koyda veya dahada arkadaki selvez plajında girebilirler ayrıca balık tutmayı sevenler denizde ve derede bolca tutabilirler. Kıyıköy’ün ismini duyup da gitmeyenler; gitmeyi düşünüp de erteleyenler  daha fazla vakit kaybetmeyin pişman olmazsınız.

Kıyıköy’de ne yenir ve nerede kalınır sorusunun cevabı ise;kasabaya girip meydanı geçerek yolu hiç bırakmadan takip edin bu yol sizi koç pansiyon ve koç restorana götürecektir.Bu mekanın güzelliği küçük şirin oluşundan öte günlük taze balıkları ve müthiş mezeleri dir ayrıca arzu edenler burada konaklayabilirler de çünkü hem restoranın hemde pansiyonun fiyatları çok uygun.

  
ŞİLE;

İstanbul’a 80 km uzaklıktaki Şile’ye Harem’den kalkan otobüslerle 1-1,5 saatte ulaşabilirsiniz. Eğer İstanbul’dan kendi aracınızla gelecekseniz Avrupa yakasından gelenler için köprüyü geçtikten sonra Ümraniye’den Şile çıkışından çıkıp, tabelaları takip ederek; Anadolu yakasından gelecekseniz Bostancı-Erenköy tarafından 2. köprü yoluna girip Çekmeköy Şile çıkışını kullanıp, tabelaları takip ederek Şile’ye  kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Şile bölgesinde büyük otel olduğu gibi birçok küçük otel ve pansiyonda bulma şansınız var.Otele  yerleştiyseniz vakit kaybetmeyelim görülecek çok yer var şimdi gezme zamanı.

 

Her mevsim tatil imkanı sunan Ağva, İstanbul’un Şile ilçesine bağlıdır güzel bir tatil için Hacıllı köyünü mutlaka görün derim.

Akçakese köyü inanılmaz doğası ve müthiş kumsalı ile görülmesi gereken bir yer

Hem istanbul’a yakın hemde uzak bir yer isterseniz sakinliği ve huzurlu doğasıyla Saklı göl

Bizanslılar tarafından yapılan şile kalesi eşsiz güzellik sunmaktadır

Bölgenin sembolü Şile kalesi görkemli yapısıyla bölgenin heryerinden görülmektedir ama siz yakından görün derim. Şilede daha çok görülecek ve gezilecek yerler mevcut olup yakın ve güzel bir tatil planlıyorsanız Şile’yi tatil planlarınıza alın derim.
 

  

İĞNEADA;

İstanbul’a 200 km uzaklıkta olan İğneada konum olarak, Karadeniz’in en batısında, Trakya’nın ise en doğusunda yer almaktadır.Geniş koyları ve Istrancaların (Yıldız Dağları) yemyeşil ormanı, Karadeniz’in mavisiyle doğa harikası bir beldedir.İğneada’da sezon genellikle haziran gibi başlar ve eylül ayına kadar devam eder ancak kışın hafta sonları bile turist çekmektedir.Karadeniz balıklarının en tazesini en uygun fiyata alıp muhteşem doğa ve manzarasına karşı yiyebilirsiniz.İğneada’da Longoz ormanları,hamam ve saka gölleri,limanköyde deniz fenerleri mutlaka görülmeli. Buraya kadar gitmişken 30 dk lık uzaklıkta bulunan Dupnisa mağarası mutlaka görülmeli derim.Herdaim kalabilecek otel bulabilirsiniz ama sezonda otellerin yanısıra pansiyon,apart ve ev de bulma şansınız var.

   

 

KARABURUN ve DURUSU;

Karaburun Çatalca’ya bağlı bir Karadeniz sahili ve İstanbul’a yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta bulunuyor. Mükemmel plajı ve koyu ile size keyifli bir hafta sonu yaşatabilir. Konum olarak köy ve çevresi birçok aktiviteye olanak tanıyor. Yürüyüş ve koşu yapabilir ayrıca yamaç paraşütü deneyerek Karaburun’un güzel doğasına tepeden bakabilirsiniz. Kara ulaşımı olmayan kumsallı koylarda denize girebilir, Terkos gölüne veya Durusu’ya gidebilirsiniz. Ancak iyi yüzme bilmeyenler dikkat etmeli! Her yıl Karadeniz’in onlarca can aldığını hatırlatmakta fayda var. Aktivitelere ek olarak her Pazar Durusu’da profesyonel rehberlerden alınan ön bir eğitimin ardından kano safarileri de yapılmakta. Kamp yapmak isteyenler ise çadır kurabilir, bisiklete binebilir, piknik yapabilir. Burası bir balıkçı köyü olduğundan bölgede herdaim taze balık bulma şansınız var ayrıca birçok restoran ve konaklama için otel ve pansiyon bulma şansınız mevcut.

      

KARASU;

Karasu İstanbul’a 230 km uzakta olup Sakarya iline bağlıdır. Sakarya Karasu denilince ilk akla geen, Maden Deresi’dir. Yeşillikler içinde akan bir deredir Maden Deresi ve çevresinde yürüyüş yapma imkanını vardır. Dere kenarında bulunan tesislerde tereyağda pişmiş alabalığın tadına da bakmadan olmaz tabi.Ayrıca araç yolunun bittiği yerde dere yürüyüşüyle şelale bölümüne kadar çıkabilirsiniz kışın şelale daha bi çoşkulu ama siz gitmişken görün derim.

Adapazarı’na yakın bulunan Acarlar Longozu, bölgeye gidip de görülmeden dönülmeyecek yerlerin başında geliyor. Sadece dünyada ender rastlanan bir oluşum olmakla birlikte, ev sahipliği yaptığı nadir su bitkileri ve kuş türleriyle de doğa severler için bulunmaz bir cennet.

Acarlar Longozu’na birkaç kilometre mesafede Küçük Göl kıyısında kamp yapabilir  çadır kurabilirsiniz, Sakarya Irmağı’nın denize döküldüğü yerdeki balık restoranlarında bir akşam keyfi de yapabilirsiniz.Bölge olarak birçok dere ve nehir bulunmakta Karasu ve çevresinde,balık avcıları ve kano gezileri için müthiş bir yer.

    
 

RUMELİ FENERİ;

İstanbul Boğazı’nın en kuzeyinde, Sarıyer ilçesine bağlı bir balıkçı köyüdür Rumelifeneri. Adını Rumeli Feneri’nden alır. Anadolufeneri ile karşılıklı olarak, Karadeniz ile Boğaz’ı birbirinden ayıran hattı oluştururlar.Sarıyer’e 11 istanbul merkezine ise yaklaşık 50 km uzaklıktadır.Bölgeye Taksim ve Hacıosman metrodan toplu taşıma ile ulaşmakta mümkündür.Bölgede gezilecek çok yer mevcut olup başlıca kale,fener.liman kesinlikle görülmeli,yine bölgede birçok restoran hizmet vermekte alkollü ve alkolsüz olmak üzere deniz ürünleri tadabilirsiniz.Rumelifeneri yolu üzerinde Garipçe köyü bulunmaktadır bu köyü de gezi planlarınıza alın derim,deniz kenarı açık büfe kahvaltı ve organik ürünler bulabilirsiniz. İyi geziler.
 

    
 

ORMANLI;

Ormanlı İstanbul’a 70 km uzakta olup Çatalca’nın en güzel köylerinden biridir.BUrada hem deniz girme imkanınız var hem piknik yapma hemde göl kenarında balık tutma imkanınız var.Köyün küçük meydanlığından geçerek birkaç km sonra sahile ulaşabiliyorsunuz denizi klasik karadeniz olduğundan oldukça tehlikelidir yaz mevsiminde hernekadar cankuratanlar görev yapsada siz tedbiri elden bırakmayın derim.Bu köye İstanbul’dan gelecekler toplu taşımaylada gelebilirler Yenibosna’dan kalkan Karacaköy otobüsleri yaklaşık 2 saatte Ormanlı’ya ulaşmaktadır.Ayrıca Ormanlı İstanbul içinde Yamaç Paraşütü yapılan ender mekanlardan biridir,profesyoneller kendileri uçabileceği gibi amatörler içinde tandem uçuşlar mümkündür. Keyifli bir haftasonu geçirmek için artık çok uzaklara gitmeden de İstanbul’da yamaç paraşütünün tadını çıkartabilirsiniz. Eşsiz bir doğanın içinde, deneyimli yamaç paraşütü pilotları kontrolünde özgürlüğe kanat açın. Uçuş sırasında manzaranın tadını çıkarırken fotoğraf veya video çekebilir, adrenalin dolu bu deneyimi dört mevsim yaşayabilirsiniz.Kamp ve çadırcılar içinde bölge çok uygundur şiddetle tavsiye olunur.

ABANT GÖLÜ:

ABANT GÖLÜ RAKIM OLARAK GÖLCÜKTEN BİRAZ DAHA YÜKSEK VE ÇIKTIKÇA BİZ KARLA KAPLI BİR GÖRÜNTÜ KARŞILADIKİ BUDA GÖLE AYRI BİR GÜZELLİK KATMIŞTI.BOZULMAMAIŞ DOĞASI VE SAKİNLİĞİ İLE TÜRKİYE!NİN ENDER GÜZELLİKLERİNDEN BİRİDİR ABANT.GÖKNAR,ÇAM,KAYIN AĞAÇLARI VE YABANİ MEYVE AĞAÇLARI VE GÖLDEKİ NİLÜFER ÇİÇEKLERİ İLE MÜTHİŞ BİR DOĞA GÜZELLİĞİ SUNAN ABANT GÖLÜ ÇEVRESİNDE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ,KAMP VE OLTA BALIKÇILIĞI YAPMA İMKANINIZ BULUNMAKTADIR.ABANT GÖLÜ YAKLAŞIK 7 KM UZUNLUĞUNDADIR VE GÖLÜN ÇEVRESİNİ ARACLA GEZEBİLECEĞİNİZ GİBİ NOSTALJİK FAYTONLARLADA GEZEBİLİRSİNİZ,ÇADIR ALANLARI OLDUĞU GİBİ RAHATINA DÜŞKÜN OLANLAR İÇİN GÖLÜN ÇEVRESİNDE OTELLERDE MEVCUT TERCİH SİZİN.YÜKSEK RAKIMDAN DOLAYI 4-5 AY ABANT GÖLÜNDE KAR GÖRMENİZ MÜMKÜNDÜR HATTA BAZI DÖNEMLERDE GÖLÜN YÜZEYİ DONMAKTADIR.BURAYA KADAR GELMİŞKEN ABANT GÖLÜ’NÜN GİRİŞİNDE KÖYLÜLERİN KURDUĞU YEREL PAZARLARDAN ORGANİK ÜRÜNLER ALMAYI UNUTMAYIN.YEME İÇME OLAYINA GELİRSEK GÖL ÇEVRESİNDE ŞİRİN GÜZEL RESTORANLARDA LEZZETLİ YEMEKLER YİYEBİLİR YEREL TADLARI DENEYEBİLİRSİNİZ.ABANT GÖLÜNE GİDEBİLECEĞİNİZ EN KISA YOL ANADOLU OTOYOLU ÜZERİNDENDİR.İSTANBUL’DAN GELİYORSANIZ KAYNAŞLI AYRIMINDAN OTOYOLDAN AYRILIYORSUNUZ,BOLU DAĞINI TIRMANARAK DAĞIN BİTİMİNDEN ABANT SAPAĞINA GİREREK 22 KM SONRA ABANT MİLLİ PARKINA ULAŞABİLİYORSUNUZ.TOPLAM KM İSTANBUL ABANT İÇİN 280 KM DİR.
   
 

BOLU GÖLCÜK GÖLÜ;

GÖLCÜK BOLU’NUN GÜNEYİNDE MERKEZE 13 KM UZAKLIKTA SUNİ OLARAK YAPILMIŞ BİR GÖLDÜR.BU GÖLE ŞEHİR MERKEZİNDEN MİNİBÜSLERLEDE ULAŞABİLİRSİNİZ.GÖLCÜK GÖLÜNÜN ALANI 4,5 HEKTAR VE ÇEVRESİ 1300 M.RAKIM OLARAKTA 1207 M.DİR.GÖLCÜK YILIN HER DÖNEMİNDE TURİST ÇEKMEKTEDİR ÇÜNKÜ GÖLÜN ETRAFI SARIÇAM VE GÖKNAR AĞAÇLARI İLE KAPLI OLDUĞUNDAN HER MEVSİM GÖRÜNTÜSÜ MUHTEŞEMDİR.GÖLÜN HEMEN KENARINDA ORMAN BAKANLIĞININ MİSAFİRHANESİ BULUNMAKTADIR.MİSAFİRHANEDEN BAŞKA GÖLÜN ETRAFINDA KIR GAZİNOSU ADIYLA BİR RESTORAN BULUNMAKTADIR BU RESTORANDA TEREYAĞLI KİREMİTTE ALABALIK TADILABİLİR BALIK SEVMEYENLER İÇİNSE GÖLCÜK KEBABI ALTERNATİF OLACAKTIR.GÖLÜ ARAÇLA GEZMEK MÜMKÜN DEĞİL AMA KÜÇÜK GOLF ARABALARI KİRALAYARAK ÇEVREYİ DAHA RAHAT GEZME İMKANINIZ BULUNMAKTA.KONAKLAMA İSE MAALESEF GÖLCÜK’TE YOK YAKINLIĞI SEBEBİYELE BOLU MERKEZ VE KARACASU’DA KONAKLAMA TESİSLERİNDE KALINABİLİR.BİZİM GEZİMİZDE HAVA ŞARTLARI ÇOK İYİ OLMADIĞINDAN GÜZEL RESİMLER ÇEKEMEDİK AMA EN KISA ZAMANDA TEKRAR GELMEYİ PLANLIYORUZ.TOPLAM KM İSTANBUL GÖLCÜK GÖLÜ İÇİN 294 KM’DİR.

    


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com