FRANSA/PARİS GEZİ NOTLARI

FRANSA/PARİS GEZİ NOTLARI

28 01 2017


12 Milyon nüfüsa sahip olan Paris,Fransa’nın başkentidir. Fransa, Türk vatandaşlarından Schengen Vizesi istiyor. Fransızcanın ana dil olduğu ülkede çoğunluk Katolik inancına sahip. Paris Türklerin en çok tercih ettiği yurtdışı şehriymiş. Ülkede, Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro kullanılır. Paris’te kaldığınız süre boyunca bütçenize dikkat etmeniz gerekebilir, şehirdeki fiyatlar diğer turistik şehirlere oranla yüksektir. Eğer şehre herhangi bir tura katılmadan bireysel gidiyorsanız özellikle konaklama, bütçenizdeki en yüksek harcama kalemi olacaktır. 2012'de de Dünya'da en çok ziyaret edilen 2. şehirmiş (1.lik Londra'da). Paris'in popüleritesinin bu denli yoğun olması otel fiyatlarına da yansımış.Şehirdeki çalışma saatleri büyük oranda Türkiye’deki çalışma saatlerine benzerlik gösteriyor. Tek fark, bizde önemli turistik noktalarda dükkânlar daha geç saatlerde kapanıyor olması. Paris’te alışveriş merkezleri dâhil bazı yerler ise pazar günleri kapalı olabiliyor, buna dikkat etmek gerekir.
 
Eiffel Kulesi

  


Gezimizde ilk durak olan Eiffel kulesi ,  Fıransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak Gustave Eiffel’in firmasi tarafından 1887-1889 yılları arasında inşa edilmiştir
300 m uzunluğundaki kuleye çıkmak en önemli Paris aktivitelerinden olsa gerek. Öncelikle önündeki kalabalığı ve sırada geçecek zamanı gözönünde bulundurmak lazım. Kulenin
1930 yılında Antoine Bourdelle tarafından yapılan Eiffel Büstü kulenin hemen kuzey ayağında yer alıyor. Eyfel Kulesi’ne dilerseniz asansörle dilerseniz de merdivenlerden çıkabilirsiniz. İki seçeneğin de giriş ücreti ve çıkış yerleri kulenin farklı noktalarında yer alıyor. 1900 yılında kurulan ve halen çalışan Hidrolik Asansör Sistemi kulenin en önemli bölümlerinden.1.Platform: Eyfel Kulesi’nin ilk bölümü 57 metre yükseklikteki 1.platform. Buraya dilerseniz asansörle dilerseniz de 360 basamakla çıkabilirsiniz. Platformda yer alan Cineiffel adındaki ufak müzede Eyfel Kulesi’nin tarihi ile ilgili bir video izleyebilirsiniz. Kulenin yapım aşamaları ve kuleyi ziyaret eden ünlüleri videoda görebilirsiniz. 58 Tour Eiffel Restaurant da platformdaki diğer önemli bölüm. Burada dikkat çeken bir diğer önemli bölüm ise kış aylarında kurulan buz pisti. Yaklaşık tenis kortu büyüklüğündeki pist aynı anda 80 sporcunun kaymasına olanak sağlamaktadır.
2.Patform: 115 metre yükseklikteki platformda ünlü Le Jules Verne Restaurant yer alıyor. 1.platforma ile bu bölüm arasında da 359 basamak vardır. Tabi asansör de diğer bir seçenek.
3.Platform: 276 metre yükseklikteki Eyfel Kulesi’nin son platformu çok güzel bir seyir terası. Bu katta Gustave Eiffel’in çalışma ofisini de görebilirsiniz. Platforma asansörle çıkabileceğiniz gibi 1665 basamakla da çıkabilirsiniz
Eyfel Kulesi’nin en üst platformu
Eğer yükseklik korkunuz yoksa mutlaka Eyfel Kulesi’nin en tepesi olan 3. Platformuna çıkın. Paris’in harika manzarasını buradan izleyin. Açık havalarda yaklaşık 72 km’lik bir görüş alanı var. Unutmayın, Paris yılın her ayı hareketli olsa da yaz aylarında çok daha kalabalık oluyor. Bilet ve asansör kuyruğu çok zamanınızı alabilir. Gününüzü planlarken buna dikkat edin.
Eyfel Kulesi’ni arkanıza alarak fotoğraf çekilmek isterseniz en güzel yer kulenin hemen karşısında bulunan Trocadero Meydanı. Akşam hava karardıktan sonra gece saat 01.00’e kadar, her saat başı 5 dakika boyunca göz kırpan yıldızlar şeklinde aydınlatılıyor.

   

  Champ Elysees
   
Şanzelize Caddesi, Paris’in tarihi yapıları kadar ünlü olan bir yeridir. Dünyanın en bilindik ve lüks bulvarlarından olan Şanzelize günümüzde turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir.
1667 yılında Louis XIV’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi manzarasını genişletmek için yapılan cadde yıllar içinde devamlı olarak gelişmiştir. 2 kilometre uzunluktaki caddenin bir ucunda Paris’in en ünlü simgelerinden olan Zafer Takı bulunmaktadır. Dilerseniz Zafer Takı’nın seyir terasına çıkarak da Şanzelize Caddesi’nin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Caddenin diğer ucu ise şehrin ünlü meydanı Concorde’a uzanır. Aslında bu güzel ve modern cadde 16. yüzyılda Paris’in ortasında sadece tarlalarla dolu bir caddeymiş. Ancak daha sonra cadde tuileries bahçesine doğru giden bir yola dönüştürülmek amacı ile düzenlenmiş ve uzatılmış. En son Paris metro hattının buraya dayanması ile cadde bugünkü modern ve popüler görünümüne kavuşmuş. Paris ve Fransa tarihinin tüm önemli yıl dönümleri ve birçok önemli kutlamanın şehirdeki en bilindik adresi Şanzelize Caddesi’dir. Tour de France bisiklet yarışı, yılbaşı gecesi, Fransız ulusunun doğuşunu simgeleyen Bastille günü gibi kutlamaların adresi bu caddedir.

  
  
  
  

Paris seyahatiniz boyunca bu caddede güzel bir tur atmanızı ve burada yer alan birbirinden güzel ve prestijli mağazalarda gezmenizi öneririm. Sonrasında da caddede yer alan birbirinden şık ve güzel kafe ya da restaurantlarda bir şeyler yiyebilir, içebilirsiniz.Aslında bu güzel ve modern cadde 16. yüzyılda Paris’in ortasında sadece tarlalarla dolu bir caddeymiş. Ancak daha sonra cadde tuileries bahçesine doğru giden bir yola dönüştürülmek amacı ile düzenlenmiş ve uzatılmış. En son Paris metro hattının buraya dayanması ile cadde bugünkü modern ve popüler görünümüne kavuşmuş.
Paris için son derece önemli bir caddedir şanzelize caddesi. Pek çok kutlama ve gösteriler bu caddede yapılır. Mesela yeni yıl kutlamaları ya da milli bayram kutlamaları burada yapılır.
Paris seyahatiniz boyunca bu caddede güzel bir tur atmanızı ve burada yer alan birbirinden güzel ve prestijli mağazalarda gezmenizi öneririm. Sonrasında da caddede yer alan birbirinden şık ve güzel kafe ya da restaurantlarda bir şeyler yiyebilir, içebilirsiniz.Şanzelize caddesini gezerken dikkatinizi caddede büyük bir itina ile yerleştirilmiş birbirinden güzel ve estetik sokak lambaları çekecektir. Bu sokak lambaları 1838 yılında Fransız mimar Jacques Hittorff tarafından tasarlanmıştır. Caddeye apayrı bir hava katan bu sokak lambaları gerçekten görmeye değer lambalardır. Şanzelize caddesi zafer tagından başlayıp concorde meydanına kadar devam eder.Şanzelize Caddesi’nin iki yakasında uzanan kestane ağaçları caddeye ayrı bir hava katar.
 

Zafer Takı

  

Zafer Takı ya da orijinal adıyla Arc de Trimophe, Eyfel Kulesi’nden sonra Paris’teki en önemli yapıların başında gelmektedir. Tak, dünyanın en büyük döner kavşaklarından birinde yer alır. Charles de Gaulle Meydanı’nda yer alan kavşak tam 12 caddenin birleşim noktasıdır. Zafer Takı’nın ön yüzü ise şehrin en önemli caddesi olan Şanzelize’ye bakar.

Zafer Takı Tarihi

Zafer Takı’nın tarihi 1805 yılına dayanmaktadır. Napolyon, en büyük zaferi olan Austerlitz Savaşı’nın ardından askerlerine “Eve döndüğünüz zaman zafer taklarının altından geçeceksiniz” demiş ve ertesi yıl takın yapım çalışmaları başlamıştır. Ne yazık ki planlar Napolyon’un istediği gibi gitmemiş, Napolyon’un yıllar içinde gücünü yitirmesi ve Mimar Jean Chalgrin’in planlarına müdahale edilmesi gibi nedenlerden dolayı yapı ancak tam 30 sene sonra, 1936 yılında tamamlanabilmiştir. Hareketli bir ömrün ardından, 1821 yılında Atlantik’teki Saint Helena Adası’nda, 51 yaşında ölen Napolyon’un külleri 1940 yılında Paris’e getirilmiştir. Mezarının bulunduğu Les Invalides’e doğru yol alan cenaze alayı Zafer Takı’nın altından geçmiştir.

Zafer Takı, Paris

50 metre yükseklikteki Zafer Takı’nın boyu 45 metre, eni ise 22 metredir. 1919 yılında Fransız Pilot Charles Godefroy çift kanatlı uçağı ile Zafer Takı’nın tam ortasından geçmiştir!
Takın üstünde birbirinden güzel betimlemeler vardır. Bunun yanında Zafer Takı’nın en özel bölümlerinden biri de takın tam altında bulunan Meçhul Askerin Mezarı’dır. 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerden birinin cenazesi bu bölüme gömülmüştür. Mezarın bulunduğu alanda şunlar yazılıdır: ”Burada, 1914-1918 yılları arasında babalarının toprakları için ölmüş olan Fransız askerleri yatmaktadır.” Mezarın en büyük özelliği ise bu alanda bulunan “sönmeyen ateştir”.  Meçhul askerinin defninden sonra yakılan ateş devamlı yanmaktadır. Her akşam saat 18.30’da ise ateş sembolik olarak canlandırılmaktadır.
Zafer Takı Sönmeyen Ateş, Paris
Takın en önemli bölümlerinden biri Seyir Terası’dır. Zafer Takı’nın en üst katına çıkarak muhteşem Paris manzarasını bir de bu noktadan seyredebilirsiniz. Dilerseniz 284 merdiven çıkarak, dilerseniz de asansör ile terasa çıkabilirsiniz. Unutmayın, asansör kullansanız bile 40 basamak daha çıkmanız gerekiyor. Seyir terasında bir tarafta ünlü Şanzelize’yi diğer tarafta ise şehrin bir diğer ünlü takı olan La Grande Arche de La Defense’i görebilirsiniz.
Zafer Takı’nda yer alan ufak müzede takın yapım aşamaları ile takla ilgili önemli olayları anlatan görseller sergilenmektedir.
Yapıda yer alan önemli betimlemeler:
Gönüllülerin 1792’deki Yola Çıkışı: Yapının ön sağ yüzünde yer alır. Avusturya ve Prusya’ya karşı vatanlarını savunmaya giden askerler anlatılır.
Friz: Zafer Takı’nın üst kısmını sarar. Bir tarafta savaşa giden askerler, diğer tarafta ise zaferden dönüşleri simgelenir.
Napolyon’un Zaferi: Şanzelize’den bakınca sol bölümde yer alır. 1810’daki Viyana Barış Anlaşması anlatılır.
Austerlitz Savaşı: Zafer Takı’nın sağ bölümünde, üstte yer alır. Napolyon’un sayıca az askerleri kazandıkları savaş anlatılır.
Abukir Savaşı: 1799’da Osmanlılara karşı kazanılan zafer anlatılır. Takın sol ön yüzeyinde yer alır.
General Marceau’nun Cenaze Töreni: 1796 yılında hayatını kaybeden Marceau’nun cenazesi anlatılır.
Otuz Kalkan: Anıtın tepesinde yer alan her kalkanda Napolyon’un her zaferinin adı yazılıdır.
Her ne kadar tak üstünde yer alan tasvirler sizin için ilgi çekici olmasa bile takı Paris'de gezilecekler  listenize mutlaka ekleyin!
 
Metro


Metro haritası karmaşık gibi görünse de 2. gün her şeyi çözmüş oluyorsunuz. Keşke bizde de olsa dedirten bir ağ var, her yere uzanıyor. Gece 1den sonra metro kapanıyormuş, sabah da 5.30 da ilk sefere başlıyormuş.
 
Yemek

Akşam yemeği için çok popüler mekanlardan biri "Relais de Entrecote". Burası rezervasyon yapmayan, akşam saat 7 de açılan bir yer. Eğer burada yemek istiyorsanız restoran açılmadan gidip sıraya girmeniz gerek. 7den sonra giderseniz de kapının önündeki sıraya katılıp bekleyebilirsiniz. Eti tek seferde değil, soğumaması için 2 seferde sunuyorlar.
Türk yemeği özlerseniz Strasbourg St Denis metro durağında inip Derya Restorantı sorabilirsinizParis'te krep çok meşhur. Tavsiye üzerine tatlı olanlardan değil, peynirli ve tavuklu çeşitlerinden denedik. Gerçekten lezzetli ve hafifti. Montparnasse civarı krepçilerin yoğun olduğu bir bölge.
 


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com