BELÇİKA/BRÜKSEL GEZİ NOTLARI

BELÇİKA/BRÜKSEL GEZİ NOTLARI

28 01 2017

Brüksel gezimize Grand Place Meydanı’ndan başlıyoruz. Buradaki binaların en görkemlisi olan Hotel De Ville yani Belediye Binası.


Binanın  Kulesi şehrin çoğu yerinden görünmekte buda  şehirde yönünüzü kolayca bulmamızı sağlıyor. Şehirin tarihine baktığımızda 1695’te Fransız bombalarının hedefi olmuş ve belediye binası dışında her yer hasar görmüş.Grand Place Meydanı’n hemen yakınında Rue de l’Etuve’de yer alan ve tarihi 16. yüzyıla dayanan çeşme, Manneken-Pis olarak geçiyor. 1619 yılında Jerome Duquesnoy tarafından yapılan bu çeşmedeki çocuk heykeli adeta kentin simgesi sayılıyor.

  
 

Brüksel’in en ünlü ve en hareketli meydanı olan Grand Place. Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan  Grand Place, Brüksel'in en gözde turistik mekanlarının başında yer alıyor. Bu meydanı farklı kılan en önemli özellik üç mimari tarz olan barok, gotik ve Louis XIV’nin bir arada kullanılarak yapılmış olmasıdır.

Meydanın çevresindeki sokaklara yiyecek içecek isimlerinin verilmesinin nedeni meydan inşa edildiğinde burada yiyecek içecek satışının yapılıyor olmasıdır. Grand Place’de görkemli mimari eserlerin verilmesi Fransız Devrimi’nin ardından mümkün olmuştur.

Meydan, günün her saati kalabalıktır. Günümüzde konser ve sosyal, kültürel organizasyonlar için kullanılmaktadır. Civarında birçok otel, restoran, kafe ve bar seçeneği mevcuttur.

    


Şehrin ana alışveriş caddesi Rue Neuve.Şehirde City 2 ve Inno adında AVM ler var  Grand Place’a çıkan ara sokaklarda birçok hediyelik eşya mağazası bulabilirsiniz ama fiyatlar çokta uygun değil.Bir sonraki durağımız Sablon Meydanı, Meydanın hemen hemen her yerinde küçük dükkanlarda midye ve patates satılıyor gelmişken tadına bakmayı unutmayın çok çeşitli soslarıda var.
Grand Place’ın arka tarafında restoranlar sokağı bulunmakta bizde burada deniz ürünleri yedik uygun ve lezzetliydi.Bu sokakta bazı dükkanların adı Yunan şehir ve ada ismlerinden oluşmakta.

Yemek işinide hallettikten sonra şehrin simgesi haline gelmiş 1958 yılındaki Dünya Sergisi için mimar Andre Waterkeyn tarafından yapılmış olan Atomium heykelini görmeye gittik  102 metre yüksekliğinde ve Atomun 165 milyon kez büyütüldüğü bu heykel çok ihtişamlı görünüyordu. Merkeze çok yakın olan Schuman ve Leopold bölgelerinde Avrupa Birliği binalarını görebilirsiniz Avrupa Parlamentosu’nun cam binasını turla gezmek mümkün. 

Brüksel’de ben yapamadım ama size tavsiyemdir  Mini Europe isimli açık hava gezisini mutlaka yapın.Bu gezide  Avrupa’daki ülkelerin turistik yerlerinin minyatürlerini görebilirsiniz. 

Belçika'dan çikolata getirmek isterseniz adres Şehrin antika merkezi olan Sablon Meydanı ve bu meydanda Pierre Marcolini’ye uğrayın. Hiçbirşey almasanız bile bu mağazayı gezmek bile insana ayrı bir haz veriyor. Leonidas, 1857’de kurulan Neuhaus ve Wittamer, diğer ünlü çikolata markaları. Wittamer’de çay ya da kahvenizi içebilirsiniz.Ayrıca  burada Avrupa’nın en meşhur antika pazarlarından biri cumartesi ve pazar kuruluyor.

Bir sonraki durağımız;küçük büyük herkesin ilgisini çekecek olan Brüksel oyuncak müzesi.1850 li yıllarda kurulmuş olan bu müze ortalama 1000 metrekare büyüklüğünde ve içinde arabalardan tutun bebeklere ve daha birçok eski oyuncakları görme şansınız olacak.Bu müzeye metro ilede gitme imkanınız var ve sabah 10:00 dan akşam 18:00 a kadar ziyaret edebilirsiniz tabii tam 5,5€ indirimli bilet 4,5€ verirseniz..Bir başka ilgimi çeken nokta diğer avrupa ülkelerine göre bisiklet kullanımı çok yoğun değil ve diğer ülkelere göre  her köşede asker ve polis görebilirsiniz şaşırmayın.


  

 


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com