SAMSUN KUŞ CENNETİ GEZİ NOTLARI

SAMSUN KUŞ CENNETİ GEZİ NOTLARI

10 02 2017

19 MAYIS KUŞ CENNETİ
Samsunda yaz kış güzelliğini kaybetmeyen nadide doğa güzelliklerinden biri olan kuş cenneti, 19 Mayıs ilçesinde bulunmaktadır. Son zamanlarda belediyenin bu bölgede dikkat çekmek amacıyla yaptığı çalışmalar üzerine(şehir merkezinden itibaren aydınlatma direklerine bölgede bulunan kuşların pankartlarını astılar) ziyaretçi sayısı artan habitat, ziyaretçilerinin ilgisini boşa çıkarmıyor. Yörükler Beldesine giriş yaptıktan 5 dakika sonra, Kuş Cennetinin kapısına ulaşabiliyoruz.   Deltada 19 Mayıs Üniversitesinin kuş gözlem birimi bulunmaktadır ve kuş bilimcilerin söylediği üzerine bölgede 350 tür kuş gözlemlenmiştir. Ama yaz mevsiminde ziyaret etmeyecekseniz yalnızca birkaç balıkçıl ve yırtıcı kuşları görebilirsiniz(doğan,atmaca,şahin vb.).Kuş Cennetinde kuşlar kadar manda ve yılkı atı da gözlemlemek mümkün. Mandalar yerel halk tarafından hapsedilmiş olmasına rağmen, birkaçını serbest halde dolaşırken bulmak mümkün.


  

Bölgenin güvenliği şuan jandarmalarla sağlansa da, atlı güvenlik birlikleriyle korumaya başlama çalışmaları devam etmektedir.
Son olarak bölgede iki gözetleme kulesi ve ziyaretçiler için bir kafeterya bulunmaktadır. Yetkililer yaz mevsiminde gözetleme kulelerine dürbün koymaktadır, diğer aylarda yalnızca bir sığınaktan ibarettirler.


  
 


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com