AZMAK NEHRİ GEZİ NOTLARI

AZMAK NEHRİ GEZİ NOTLARI

26 02 2017

 Azmak Nehri

Ege’nin Muğla iline bağlı Akyaka Beldesi, Muğla'nın Gökova körfezinde gizlenmiş bir cennet adeta. Yolun bir tarafı yeşilin, diğer tarafı mavinin her tonuyla sizi kucaklıyor. Yolların çok virajlı olduğu konusunda uyarmak isterim. Arkasında dağ manzarası önünde akan Azmak Nehri ve bağlandığı deniz manzarası, doğa harikası koyları ve el değmemiş doğal güzellikleriyle Akyaka, görülmesi gereken doğal harikalardan biri.
Akyakadan geçen Azmak nehrinde turlayan teknelere binip 30 dakika süren bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bir tur 10 tl olarak ücretlendiriliyor. Ayrıca nehirde kano kiralayarak gezebilir yada güvenli olan bölgelerinde yüzebilirsiniz.
  


Deniz seviyesinden yalnız bir kaç metre yükseklikteki çayın suyu Torosların batı uzantısındaki Sakar tepesinden geliyor. Azmak aslında dev bir yeraltı nehri ve Akyaka’yı da aşan büyük bir bölgede farklı farklı yerlerden yer yüzüne çıkıyor Suyun % 60′ bol mineralli sodalı olup % 40’ı kaynak su olan çay’ın hastalıklara iyi geldiği, hatta gençleştirici ve güzelleştirici etkisinin de olduğuna inanılıyor. Derinliği 8 metreyi bulan soğukluğu ise 5 derece olan çay Gökova körfezinden denize dökülmektedir. Derinliğine rağmen çay’ın berraklığına ve içindeki bitki örtüsüne, bitkilerin capcanlı renklerine hayran olmamak mümkün değil.
Nehirde en çok görülen balık türleri kefal, levrek ve yılan balığıymış. Nehir yaban hayvanlarını da bünyesinde barındırmakta su samuru, su tavuğu ve Dünyada sadece Nil Nehri’nde olan bu kaplumbağa türünün bir benzeri de bu nehirde bulunuyormuş.
Masa ve sandalyelerin suya konulduğu balık restoranları mutlaka dikkatinizi çekecektir. Keyifli bir akşam yemeği için nehir kenarı kesinlikle doğru tercihtir.
 


 


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com