MENCİLİS MAĞARASI GEZİ NOTLARI

MENCİLİS MAĞARASI GEZİ NOTLARI

22 04 2017

Mencilis Mağarası, Karabük ili, Bulak köyü sınırlarında bulunan Türkiye'nin en uzun 5. mağarasıdır.Safranbolu’ya 11 kmlik uzaklıkta bulunmaktadır.
Mağara, bazı yerler dışında yatay uzanışlıdır. Uzunluğunun 6052 m olduğunu iddia eden ölçümlerde bulunur. En alt katından Safranbolu'nun içme suyu olarak kullanılan kaynak çıkan, birbirine bağlantılı üç kattan oluşur.
Mağaranın üç girişi bulunur. Yeraltı nehrinin çıktığı ilk giriş 30 m sonra bir sifonla kapanır. Bu alana Su Mağarası adı verilir. Asıl giriş, 300 m kuzeyde, vadi yamacındaki ikinci giriştir. Vadi tabanından 75 m yüksektedir. 148 basamaklı merdivenle geçilir. Üçünçü giriş, asıl girişin üstündeki yamaçta bulunur.
Mağaranın 1. ve 2. katları oluşumunu tamamlamış, fosilleşmiştir. Sarkıt ve dikitlerin kararmaya başlaması bunu göstermektedir. En alt kat içinden yeraltı deresi aktığından aktif haldedir, oluşumu ve gelişimi devam etmektedir. İçinden akan dere mağarada çok sayıda kapalı sifon ve göl oluşturur.
Mağaranın orta katı turizme açılmıştır.Ücretini ödeyip turnikelerden geçip size verilen baretleri kafanıza taktığınız zaman mağaradaki keşifinize başlayabilirsiniz.Mağranın girişine ulaşmak yukarda belirttiğim gibi 148 zorlu basamak ardından görüyor.Mağaranın girişinde de oturup dinlenebileceğiniz bir şeyler yiyebileceğiniz bir kaç sedir ve masada mevcuttur.Mağaraya girdiğimiz zaman 15 derecelik bir hava ile karşılaşıyoruz.Soğuğu hissetmesekte duvarlara dokununca bulunduğumuz alanine soğuk olduğunu anlıyoruz.Mağaranın içinde sarkıt,dikit, sütün kısaca damlataş oluşumu olarak adlanan oluşumlardan fazlaca görmek mümkün.
 
 


Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com