IŞIKLI GÖLÜ GEZİ NOTLARI

IŞIKLI GÖLÜ GEZİ NOTLARI

30 04 2017

IŞIKLI GÖLÜ DENİZLİ

Işıklı gölü Denizli’ye yaklaşık 100 km uzaklıktadır.Çivril yolu üzerinden gidilir. Işıklı, bir tatlı su gölüdür. Işıklı Çayı ve yeraltı suları ile beslenen Işıklı Gölü’nün asıl su kaynağı, Büyük Menderes’in kaynağı ve kuzeydeki kollarından biri olan Kufi’dir. 1960’lı yıllarda Işıklı’ya yönlendirilen bu kaynak, göl suyunun yaklaşık % 60’ını karşılar. Işıklı Barajı, 40 yıldan beri çevredeki ovalarda yapılan büyük çaplı sulamalar için su depolanan bir rezervuar olarak kullanılmaktadır. Gölün batı, güney ve doğu kıyıları seddelerle çevrilmiştir.

Işıklı Gölü’nün yaklaşık 3 km batısında, Büyük Menderes Nehri üzerinde yer alan 300 hektarlık bir göl ile çevresindeki sazlık ve bataklıklardan oluşan yaklaşık 700 hektarlık Gökgöl Bataklığı da özel koruma alanı sınırları içerisine dahil edilmiştir.

Işıklı Gölü’nün geçmişte Gökgöl ile tek bir sulak alan oluşturduğu düşünülmektedir. Gökgöl’ün güneyindeki geniş alanlar kurutulmuştur. Ancak, 1996’da Orman Bakanlığı buranın ‘Yaban Hayatı Koruma Sahası’ ilan edilmesi için girişimde bulunmuştur.Göl su kuşları için önemli bir yaşam, yumurtlama, kuluçka ve göç ortamı oluşturmaktadır.Avlanma sezonunda avcıların vazgeçilmez mekanlarından biridir, göl kenarında avcılar için kiralık tekneler bulunmakta olup bu teknelerle göl üzerinde gezi av yapabiliyorsunuz bir nevi ilçenin geçim kaynağı olmustur teknecilik,göl kenarında bulunan restoranda göl balıklarının  tadına bakabilirsiniz gezi notlarınıza ekleyin derim…
Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com