YEDİGÖLLER GEZİ NOTLARI

YEDİGÖLLER GEZİ NOTLARI

30 04 2017

YEDİGÖLLER

Yurdumuzun Batı Karadeniz Bölgesinde, oldukça engebeli bir yöre de bulunan Yedi göller Milli Parkı heyelanın oluşturduğu göller ile “Orman Denizi” ni andıran zengin bitki örtüsüne sahiptir.

Yedi göller’e  hakim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir.

Yedigöler Milli Parkı içerisindeki Kapankaya manzara seyir yerine çıkıldığında gölleri ve eşsiz peyzaj güzellikleri görmek mümkün olduğu gibi, bu güzergah üzerinde anıt ağaç levhasını da görmek mümkündür. Yol kenarındaki levhanın bulunduğu yerden patika takip edildiğinde anıt ağaç görülebilir. Geyik üretim alanı ziyaret edilebilir.

Yedigöller, İstanbul’dan yaklaşık 4-4.5, Ankara’dan ise 2.5-3 saat uzaklıkta yemyeşil bir bölge. Bu doğa harikasına ulaşmak için sürenin yaklaşık 1-1.5 saatini patika orman yolunda geçiriyorsunuz.

İstanbul’dan ve Ankara’dan gelenlerin otoyoldan Yeniçağa sapağından girip, Mengen üzerinden gitmeleri daha kolay, mengen yolunu tercih ederseniz yeşilin her tonunu görebileceğiniz keyifli bir yolda yolculuk yapabilirsiniz. İstanbul’dan gelecek olanlar ücretli otoyoldan bolu merkeze girerek gelebilirler fakat bu yol bozuk olduğu için fazla tercih edilmemektedir.

Yedigöller’in Hikayesi;

Yedigöller isminin hikayesi ise bilinen rivayet efsanelere göre şu şekildedir: Bu yedigölün bulunduğu yere 7 evli çift gelmiş.Bunların her biri bir yere ayrılmış.Büyükgölün olduğu yerde en büyük çift. Küçük gölün olduğu yerde ise en küçük çift kamp yapmış. Sazlıgölde ise damat geline sürekli saz çaldığı için sazlı göl olmuş. Nazlıgöldede gelin damada sürekli naz yaparmış bu yüzden orası nazlıgöl olmuş.Sabah bu 7 çiftin yerine 7 tane göl varmış.
Yorum Bırak

250 Karakterden fazla giriş yasaktır.

Booking.com